Yeni konutlarda en çok 3+1 daireler tercih ediliyor

Yazıyı paylaş:

Eylül ayında yeni konut piyasasında neler yaşandı? Yeni konut fiyatları arttı mı, azaldı mı? Markalı projelerden daire satın alanlar en çok hangi konut tipini tercih etti? Yeni konut sahibi olanlar ödeme seçeneği olarak krediye mi yöneldi, peşinatlı ödemeyi mi daha çok kullandı, yoksa senetle mi daire sahibi oldu? Peki yabancılara yapılan yeni konut satışlarında hangi konut tipi ilgi gördü?

Tüm bu soruların yanıtları için REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2019 Eylül ayına dair sonuçlara bakmak gerekiyor.

İşte REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2019 Eylül ayı sonuçları ve dikkat çeken veriler…

• Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0.37 nominal azalış, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.36 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 86.70 oranında nominal artış gerçekleşti.

• Son 1 yıl içinde yeni konut fiyatları yüzde 2.36, ikinci el konut fiyatları ise yüzde 5.62 artış kaydetti.

• Yeni Konut Fiyat Endeksi, Eylül ayında bir önceki aya göre, 1+1 konut tipinde yüzde 0.48 oranında nominal artış; 2+1 konut tipinde yüzde 0.73 oranında nominal azalış; 3+1 konut tipinde yüzde 0.53 oranında nominal artış ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.67 oranında nominal azalış yaşandı.

• Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Eylül ayında peşinat kullanım oranı yüzde 59, banka kredisi kullanım oranı yüzde 19 ve senet kullanım oranı yüzde 22 oldu.

• Eylül ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 5’lik (son 6 aylık ortalama yüzde 7) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutların tercih edildiği gözlendi.

• Yeni Konut Fiyat Endeksi, Eylül ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde stoklarda adet bazında yüzde 5.02 oranında erime yaşandı.

• Eylül ayında, satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 76’’sı bitmiş konut stoklarından, yüzde 24’ü bitmemiş konut stoklarından oluştu.

 


BENZER YAZILAR