Ev taşımada en hareketli ilçeler Kadıköy ve Çankaya!

Yazıyı paylaş:


İstanbul ve Ankara, ülkemizin konut satın alma ve kiralama ortalamasının en yüksek olduğu iki şehir olarak öne çıkıyor. Peki İstanbul ve Ankara’da taşınma hareketliliği nasıl? İstanbul’da en çok hangi ilçeler taşınmak ve haliyle yaşamak için tercih ediliyor? Ankara’da taşınma hareketliliğinin en sık görüldüğü bölgeler hangileri? Bu ve benzeri soruların yanıtları için REIDIN – Enakliyat Taşınma Hareketliliği Raporu’na bakmak gerekiyor.

REIDIN – Enakliyat Taşınma Hareketliliği Raporu’nun 2019 yılının üçüncü çeyreğine ait sonuçları açıklandı. Yılın temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan üçüncü çeyrek dönemine ilişkin İstanbul ve Ankara’da taşınma hareketliliği ile ilgili dikkat çeken sonuçları sizin için derledik.

 

İstanbul Taşınma Değerlendirmesi

2017 yıl ortalamasının 100 olarak baz alındığı REIDIN – Enakliyat İstanbul Taşınma Endeks trendi, 2019 3. çeyrekte çeyreklik periyotta artış, yıllık periyotta azalış eğilimi göstermiştir. Endeksin en yüksek değere sahip olduğu dönem yaz aylarına denk gelen 2018 3. çeyrek olarak görülmektedir.

İstanbul’da en çok taşınan bölgeler

2019 3. çeyrek sonuçlarına göre;

• En çok taşınan ilçe yüzde 6.96 ile Ümraniye,

• En çok taşınan mahalle yüzde 1.14 ile Beylikdüzü ilçesine bağlı Adnan Kahveci Mahallesi.

 

İstanbul’da taşınmak için en çok tercih edilen bölgeler

İstanbul’da taşınmak için en çok tercih edilen ilçe yüzde 9.43 ile Kadıköy, en çok tercih edilen mahalle yüzde 1.27 ile Küçükçekmece ilçesine bağlı Atakent Mahallesi.

 

İstanbul’un taşınmada en hareketli bölgeleri

2019 3. çeyrek sonuçlarına göre, en hareketli ilçe yüzde 6.44 ile Kadıköy, en hareketli mahalle yüzde 1.10 ile Küçükçekmece ilçesine bağlı Atakent Mahallesi oldu.

 

Ankara Taşınma Değerlendirmesi

2017 yıl ortalamasının 100 olarak baz alındığı REIDIN – Enakliyat Ankara Taşınma Endeks trendi, 2019 3. çeyrekte çeyreklik periyotta artış, yıllık periyotta azalış yönlü olmuştur. Endeksin en yüksek değere sahip olduğu dönem yaz aylarına denk gelen 2017 3. çeyrek olarak görülmektedir.

Ankara’da en çok taşınan bölgeler
2019 3. çeyrek sonuçlarına göre;
• En çok taşınan ilçe yüzde 22.42 ile Çankaya,
• En çok taşınan mahalle yüzde 2.52 ile Yenimahalle ilçesine bağlı Turgut Özal Mahallesi.

 

Ankara’da taşınmak için en çok tercih edilen bölgeler

Ankara’da en çok tercih edilen ilçe yüzde 21.83 ile Çankaya, en çok tercih edilen mahalleler yüzde 2.27 ile Etimesgut ilçesine bağlı Bağlıca Mahallesi ve Sincan ilçesine bağlı Saraycık Mahallesi.

 

Ankara’nın taşınmada en hareketli bölgeleri

2019 3. çeyrek sonuçlarına göre, en hareketli ilçe yüzde 19.44 ile Çankaya, en hareketli mahalleler yüzde 2.14 ile Etimesgut ilçesine bağlı Ahi Mesut Mahallesi oldu.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap