Yeni konutlarda Türkler 3+1, yabancılar 1+1 tercih etti

Yazıyı paylaş:

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2019 Ocak Ayı sonuçları açıklandı.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0.05, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.79 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 83.90 oranında nominal artış gerçekleşti.

 

1+1’e ilgi azaldı, en çok 3+1 daireler tercih edildi

Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde konut tiplerinde ise, Ocak ayında bir önceki aya göre,

• 1+1 konut tipinde yüzde 0.49 oranında nominal azalış,

• 2+1 konut tipinde yüzde 0.11 oranında nominal artış,

• 3+1 konut tipinde yüzde 0.48 oranında nominal artış

• 4+1 konut tipinde yüzde 0.31 oranında nominal azalış gerçekleşti.

 

Yeni konutların yüzde 7’si yabancılara satıldı

• Ocak ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 7’lik (son 6 aylık ortalama %13) kısmı yabancı yatırımcılara yapıldı.

• Yabancılara yapılan satışlarda ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutların tercih edildiği gözlendi.

 

Kredi kullanımı 6 puan yükselirken senetli satış 16 puan geriledi

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Ocak ayında peşinat kullanım oranı yüzde 52, banka kredisi kullanım oranı yüzde 10 ve senet kullanım oranı yüzde 38 seviyesinde gerçekleştiği görüldü.

Bir önceki ayda peşinat kullanımı yüzde 42, senet kullanımı yüzde 54, banka kredisi kullanımı ise yüzde 4 oranında gerçekleşmişti.

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Ocak ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda yüzde 3.3 oranında erime gözlendi.

Ocak ayında, satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 22’si bitmiş konut stoklarından, yüzde 78’i bitmemiş konut stoklarından oluştu.

 

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ 2019 yılı Ocak ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Ocak ayında gerçekleştirilen yeni konut satışlarında peşinat ve banka kredisi kullanım oranı artarken, senet kullanım oranının azaldığını görüyoruz. Banka kredisi kullanım oranı Aralık ayında %4 gibi son derece düşük bir seviyeye gerilemişti. Ancak Ocak ayında bu oranın 6 puanlık bir artışla %10’a yükselmesi, faiz oranlarının yüzde 2’nin altına inmesiyle birlikte banka kredisi kullanımında tekrar hareketlilik başladığına işaret ediyor. Ayrıca yeni konut satışlarına yansıyan fiyat artışının %0.05 gibi düşük bir seviyede gerçekleşmesi, markalı konut üreticilerinin fiyat artışına gitmediğini gösteriyor” dedi.

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa, Ocak ayı sonuçları hakkında şunları söyledi: “REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Ocak ayında bir önceki aya göre %0.05, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.79 oranında artış gerçekleşti. Aylık ve yıllık bazdaki bu artış oranları gerek üretici fiyat endeksi gerekse bina maliyet endeksi artış oranlarının altında kalmaktadır. 2019 yılının ilk ayında satışlarda senet kullanım oranı %38; aynı dönemde ise banka kredisi kullanım oranı %10 düzeyinde oluşmuştur. Özellikle banka kredisi kullanım oranının hem geçen ay hem bu ay düşük oranlarda kalması, konut kredi faizlerindeki hızlı yükselişin sonucudur. Diğer taraftan Ocak ayında yabancı yatırımcıya gerçekleştirilen satışlar (%7) ise son 6 aylık ortalamanın (%13) altında kaldı.”


BENZER YAZILAR