Yeni sosyal konutlar hangi şehirlerde?

Yazıyı paylaş:

100 Bin Yeni Sosyal Konut projesinde talep toplanmaya başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı desteğiyle yatay mimari anlayışı doğrultusunda 2+1 ve 3+1 planda yapılacak konutlar için başvurular T.C. Ziraat Bankası şubelerinden alınacak.

İşte konutların yer alacağı il ve ilçeler…

Yeni sosyal konutların yapılacağı yerler İstanbul’da Arnavutköy, Başakşehir ve Tuzla, Ankara’da Beypazarı, Güdül, Sincan, Nallıhan, Bala, Haymana ve Çubuk, İzmir’de Aliağa, Karabağlar, Kemalpaşa, Seferihisar ve Selçuk ilçeleri bulunuyor. En çok konutun yapılacak illerden Gaziantep’te de sosyal konutlar Güneykent, Nurdağı, Şehitkamil ve Islahiye ilçelerinde inşa edilecek.

 

7 maddede Her Yıl 100 Bin Sosyal Konut projesi!

 

Son başvuru 15 Ocak 2020

Proje doğrultusunda yüzde 10 peşinat, 240 ay vade ve 894 liradan başlayan sabit taksitlerle ev sahibi olunabilecek. Başvuruların ardından noter, banka ve TOKİ yetkilileri huzurunda yapılacak kura ile hak sahipleri belli olacak.
Yeni sosyal konutların yapılacağı il ve ilçelerin listesi ile konut sayılarına ilişkin detaylı bilgilere “www.toki.gov.tr” ve “444 86 54 Alo TOKİ” hattında. Başvuru süresi 15 Ocak 2020’de sona erecek projede yer almak isteyenlerin, 2+1 konutlar için 500 lira, 3+1 konutlar için 1000 lira başvuru ücreti ödemesi gerekiyor.

 

Kimler başvurabiliyor?

*Projede Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri’ne, en az yüzde 40 engeli bulunan vatandaşlara özel kontenjan ayrılacak.

* Projeye başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekiyor.

* Konutlara başvuru yapmak isteyen vatandaşların projenin bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması şartı aranıyor.

* Başvuru sahiplerinin Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor. Ayrıca kendisine, eşine veya velayeti altındaki çocuklara Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konut bulunmaması gerekiyor.

* Başvuru yapmak isteyen vatandaşların aylık hane geliri olarak en fazla net 5 bin 500 lira, İstanbul’da ise en fazla net 6 bin lira gelire sahip olma şartı aranıyor. Başvuruda bulunan vatandaşların 25 yaşını tamamlamış olması gerekiyor.

* Ayrıca, bir hane halkı adına, tek başvuru yapabileceği için kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuruda bulunulabilecek.

 

Yeni konutta en fazla fiyat artışı 2+1 ve 4+1’lerde

BENZER YAZILAR