7 soruda yabancılara emlak satışı!

Yazıyı paylaş:


Yabancıların Türkiye’de gayrimenkul yatırımı 5 milyar doları buldu. Sadece 2016 Ocak ayında 1.462 konut satın alan yabancıların yıl boyunca Türkiye’de konut edinmelerinin artarak devam etmesi bekleniyor. 

 

Yabancılara gayrimenkul satışı nasıl yapılmalı?

Türkiye’de gayrimenkul sahibi olmak isteyen yabancılar en çok İstanbul, Antalya, Bursa, Yalova, Ankara ve Aydın’ı tercih ediyor. Yabancı uyruklu kişilerin ülkemizde gayrimenkul ilgisi arttıkça, gayrimenkul danışmanları da bu alanda kendini geliştiriyor. Peki yabancılara gayrimenkul satışı nasıl yapılmalı?

Yabancıya emlak satışıyla ilgili 7 soru-7 cevap

Yabancılara sorunsuz emlak satışı yapabilmek, konuyla ilgili bilgilere sahip olunduğunda hiç de zor değil. İşte 7 soruda yabancılara emlak satışında bilinmesi gerekenler…

 

1) Türkiye’de hangi ülke vatandaşları taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinebiliyor? 

Yabancıların ülkemizde gayrimenkul sahibi olabilmesi için ikamet izni alma şartı aranmıyor. Hangi ülke vatandaşlarının Türkiye’de gayrimenkul alabileceğiyle ilgili bilgi alınabilecek merciler T.C. büyükelçilikleri ve konsoloslukları, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü…

 

2) Gayrimenkulde yabancılara getirilen yasal sınırlamalar var mı?

• Yabancı uyruklu bir kişi, Türkiye’de en fazla 30 hektar taşınmaz satın alabiliyor ve sınırlı ayni hak edinebiliyor.

• Yabancılar, gayrimenkul sahibi olduğu ilçenin yüzölçümünün en çok yüzde 10’una kadar taşınmaz edinebiliyor.

• Yabancıların askeri yasak alanlar başta olmak üzere güvenlik bölgelerinde taşınmaz edinimi ve izin almadıkça kiralama mümkün değil.

3) Yabancı alıcı bir arsa aldığında ne yapmak gerekir?

Yabancılar arsa, tarla gibi yapısı bulunmayan bir taşınmaz satın aldıklarında, söz konusu arazide geliştireceği projeyi en fazla iki yılda ilgili bakanlığa onay almak için sunması gerekiyor.

 

4) Yabancıya taşınmaz mülkiyeti devri nerede yaptırılır?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı bilgilere göre, ülkemizde yürürlükte bulunan mevzuat uyarınca, taşınmaz mülkiyetinin devri tapu müdürlüklerinde imzalanacak resmi senet ve tescille mümkün olabiliyor.

 

5) Türkiye’de emlak satın alan bir yabancının tapu işlemleri ne kadar sürüyor?

Gayrimenkul satın alan yabancıyı tapuda ortalama bir ila iki ay arası bir zaman dilimini kapsayacak işlemler süreci bekliyor.

 

6) Yabancılar gayrimenkul sahibi olurken tapuda hangi işlemleri yapmalı?

Tapu işlemleri, gayrimenkul sahibi veya yetkili temsilcisinin, Tapu Müdürlüğü’ne ön başvurusuyla başlıyor. Başvuru numarasının alınmasıyla birlikte tapu işlemleri için yabancılara ait bulundurulması gereken belgeler şunlar:

• Taşınmazın tapu senedi belgesi.

• Kimlik belgesi veya pasaport. Gerekli görüldüğünde pasaportun yeminli tercüman tarafından tercümesi istenebiliyor.

• Satıcının bir, alıcının iki adet fotoğrafı. Fotoğrafların son altı ay içinde çekilmesi ve boyutlarının 6×4 cm olması gerekiyor.

• İlgili belediyeden alınan emlak rayiç değeri belgesi.

• Binalar için zorunlu deprem sigortası poliçesi.

 

7) Yabancılar için tapu ödemeleri nasıl belirleniyor?

Tapu işlemlerinde ödenmesi zorunlu olan harç ve vergilerde yabancılarla T.C. vatandaşları arasında bir farklılık gözetilmiyor. Alım-satım işlemlerinde taşınmaz malın bedelinin yüzde 2’si oranında harç alınıyor. Ayrıca döner sermaye ücreti tahsil edilmiyor.


BENZER YAZILAR

1 yorum

aaaa29 Mart 2021 - 15:40

Ekonomik durumu zayıf olan çok Hissedarlı bir arsadan hisse satın alan yabancı uyruklu ekonomik durumu çok iyi olan bir kişi, satın alma bedelini yüksek bildirerek, ön alım süresi geçtiği zaman ortaklığın giderilmesi davası açarak ekonomik durumu zayıf olan önceki hissedarlardan mahkeme kararıyla ucuz fiyatla alırsa, ekonomik durumu zayıf olan önceki hissedarlara haksızlık olur düşüncesindeyim.

Reply

Yorum Yap