Binanız ne kadar “yeşil”?

Yazıyı paylaş:


Ev satın almak isteyenlerin “yeşil bina” talebi artıyor. Peki, yeşil bina nedir? Kriterleri nelerdir?
Son yıllarda ev satın almak isteyenlerin tercihlerinden biri olan “yeşil bina” sadece enerji verimliliği olarak düşünülüyor. Ancak enerji verimliliği, yeşil binanın özelliklerinden sadece biri… Peki, yeşil bina nedir? Bir binanın “yeşil” sıfatını alabilmesi için hangi kriterleri sağlaması gerekiyor? İşte “yeşil bina nedir?” konusunda bilinmesi gerekenler…

 

Yeşil bina nedir?
Yeşil bina; yapının planlanmadan inşaat aşamasına kadarki kaynaklarını çevre ile topluma duyarlı ve verimli bir şekilde kullanmasıdır. Yeşil bina, bilindiğinin aksine sadece peyzaj ya da enerji verimliliğini kapsamıyor. Bir projenin yeşil bina olarak görülmesi için dünyada kabul gören doğa dostu bir sertifikaya sahip olması gerekiyor.

 

Dünyayı kurtaran 7 yeşil bina!

 

Türkiye’de en çok LEED (ABD) ve BREEAM (İngiltere) sertifikaları kullanılıyor. Bunların dışında CASBEE (Japonya) ve DGNB (Almanya) sertifikaları da bulunuyor. Son olarak Türkiye koşullarına en uygun olan yeşil bina sertifikasyon sistemi SEEB-TR de oluşturuldu. Bu sertifikalar; binanın yalıtımdan, karbondioksit salınımına ve toplu taşıma ulaşıma yakınlığına kadar birçok kritere göre belirleniyor. Yeşil binalar kredi notlarına göre sınıflandırılıyor. Eğer bir binanın kredi notu 45-65 arasında ise “onaylı yeşil bina”, 65-75 arasında ise “iyi yeşil bina”, 75-85 arasın ise “çok iyi yeşil bina”, 85 ila 100 arasında ise “mükemmel bir yeşil bina” notunu alıyor.

 

Yeşil bina kriterleri nelerdir?

Bir binanın “yeşil” statüsünü sağlayabilmesi için bazı kriterleri sağlaması gerekiyor. İşte yeşil bina kriterleri…
• Binanın proje aşamasındaki arazi yapısı, eğimi ve veriminin ölçülmesi.
• Su tesisatının yapılması, yağmur sularının geri dönüştürülmesi ve klima sularının değerlendirilmesi.
• Yeşil binada enerji kullanımı en önemli kriterlerden biridir. Binanın nasıl enerji kazanacağı ve bunu nasıl harcayacağı bir enerji simülasyonu yapılarak görülüyor.
• Binanın sağlık ve konfor sınıflandırmasında her odanın alması gereken ısı değeri belirleniyor. Enerjinin olması gerektiği şekilde nasıl kullanıldığı saptanıyor ve kontrol ediliyor.
• Bina yapılırken nasıl malzeme kullanılıyor? Bu malzemelerin doğa dostu ve dönüştürülebilir olması önemli.
• Projedeki güvenlik sistemi, spor ve dinleme alanları, ulaşım şekilleri de önemli bir kriter olarak yer alıyor.
• Binanın periyodik bakımı, işletilmesi ve bunun sürdürülebilir olması da yeşil bina olabilmenin önemli kriterlerinden…
• Projede yeşil bina sistemine katkıda bulunan teknolojik yeniliklerin kullanılıp kullanılmadığına bakılıyor.


BENZER YAZILAR