Oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır?

Yazıyı paylaş:


Eviniz sizi yansıtan bir mekandır. Bu sebeple evinizi dekore ederken mümkün olduğunca kendinizden bir şeyler katmaya, konforlu ve rahat bir ortam yaratmaya özen göstermelisiniz. Özellikle zamanın çoğunun geçirildiği oturma odası dekorasyonu ayrı bir önem taşır. Günün yorgunluğunun atıldığı, rahatlama ve sosyalleşme ortamının yaratıldığı oturma odasını dekore ederken, nelere dikkat etmelisiniz? Oturma odası dekorasyonu yaparken hangi yanlışlar yapılıyor? İdeal bir oturma odası dekorasyonu nasıl olmalı? İşte yanlışları ve doğrularıyla oturma odası dekorasyonu…

 

1. Bir odak noktası seçin
Oturma odasında, dikkat çekmesini ve odaya girerken ilk olarak görülmesini istediğiniz şey nedir? Odanın rengi mi, mobilyaları mı yoksa çok beğendiğiniz bir aksesuar mı dikkat çekmeli? Bunu belirleyip, oda dekorasyonunu buna göre yapmalısınız. Bunu bir resim ya da kompozisyon gibi düşünebilirsiniz. Her nasıl bunlarda bir ana konu varsa, odanızda da bir odak noktası olmalıdır.

 

Yatak odası dekorasyonu

 

2. Soğuk ve ruhsuz bir dekorasyon yapmayın
Bazen bir eve girdiğinizde, kendinizi iyi hissedersiniz ve orada daha fazla vakit geçirmek istersiniz. Bu evlerin enerjisi iyi olur ve bunu size yansıtır. Bazı evler ise steril ancak soğuk ve ruhsuz bir his verir. Bu sebeple oturma odanızın sizi yansıtan bir enerjisi olmalı. Bunun lüks eşyalar ya da değerli objelerle bir ilgisi yok. Sadece kendi sıcaklığınızı oturma odanızın dekorasyonuna da yansıtmalısınız.

 

Uygun fiyatlı eşyalı kiralık evler!

 

3. Aydınlatmayı önemseyin
Aydınlatma, ev dekorasyonu listenizde en son şey olmamalıdır. Aksine aydınlatmada küçük bir dokunuş evinizde harikalar yaratabilir! Özellikle hoş bir ortam yaratmak istediğinizde en büyük yardımcınız aydınlatma olacaktır. Oturma odası için planlayacağınız aydınlatmanın pahalı olacağını düşünebilirsiniz ancak kesinlikle yatırıma değer bir ayrıntı olduğunu unutmayın!

 

4. Büyük koltuk takımı seçmeyin

Evinizde tüm mobilyaların rahatça sığması için düzenli bir yerleşim olması gerekir. Genellikle oturma odasına çok büyük koltuk takımı koyulur, bu da dar ve sıkışık bir ortam oluşturur. Dolayısıyla bu sıkışıklık, iyi bir enerji yaratmaz ve odanızda dengesiz bir görünüm oluşturur. Bunun yerine koltuklarınızı odanızın metrekaresine göre seçmeli, mümkün olduğunda orta alanı açık bırakmalısınız. Unutmayın, iyi bir tasarımın sırrı, mekanda uyumlu bir denge yaratmaktır.

 

5. Odadaki renk uyumlu olsun
Odanın renk skalası , ortamın havasını da etkiler. Bu sebeple renk seçimini doğru yapmak gerekir. Odada renk konusunda güzel bir denge kurduğunuza emin olun! Duvarlarda sadece bej ya da açık mavi kullanmak yerine bu renkleri dengeli bir şekilde kullanmaya dikkat edin. Böylece oturma odanızda karanlık, hafif ve orta tonların uyumunu yakalayabilirsiniz.


BENZER YAZILAR