İstanbul’da en çok Ümraniyeliler, Ankara’da Çankayalılar taşındı

Yazıyı paylaş:


İstanbul ve Ankara’da 2018 yılının son üç ayında taşınma hareketliliği nasıl yaşandı? En çok hangi ilçe ve mahallelerde taşınma gerçekleşti? En çok taşınan ve taşınmak için en çok tercih edilen bölgeler hangileri oldu?

Bu sorular REIDIN-Enakliyat Taşınma Hareketliliği Raporu 2018 4. çeyrek dönem sonuçlarıyla yanıt buldu.

2007’den bu yana gelişmekte olan piyasalara odaklı gayrimenkul bilgi şirketi olarak hizmet veren REIDIN, taşınmak isteyen kişilerle evden eve nakliyat firmalarını bir platformda buluşturan Enakliyat ile birlikte REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi’ni oluşturdu.

  • 2018’in dördüncü çeyreğinde REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi İstanbul’da yüzde 34,89, Ankara’da ise yüzde 58,20 oranında azaldı.
  • İstanbul’da en çok yine Ümraniyeliler, Ankara’da ise Çankayalılar taşındı. Kadıköy, İstanbul’da en çok tercih edilen ilçe olmayı açık ara sürdürürken, Ankara’da en çok tercih edilen ilçe ise Etimesgut oldu.

 

Kiracılar için taşınmadan önce yapılması gereken 4 şey!

 

İstanbul taşınma değerlendirmesi

2017 yıl ortalamasının 100 olarak baz alındığı REIDIN-Enakliyat İstanbul Taşınma Endeks trendi, 2018 4. çeyrekte hem çeyreklik hem de yıllık periyotta azalış yönlü oldu. Endeksin en yüksek değere sahip olduğu dönem ise yaz aylarına denk gelen ve 2018 3. çeyreğini kapsayan temmuz, ağustos ve eylül aylarında yaşandı.

İstanbul’da en çok taşınan bölgeler
2018 4. çeyrek sonuçlarına göre en çok taşınan ilçe yüzde 7.22 ile Ümraniye, en çok taşınan mahalle yüzde 1.59 ile Küçükçekmece ilçesine bağlı Atakent Mahallesi oldu.

Endekse göre İstanbul’da en çok taşınan ilçeler ve mahalleler bu çeyrekte de değişmedi ve en çok taşınan ilçe yüzde 7,22 ile Ümraniye, en çok taşınan mahalle ise yüzde 1,59 ile Küçükçekmece ilçesine bağlı Atakent Mahallesi oldu.

Başka semtlere yönelik taşınma hareketinin en yoğun olduğu diğer ilçeler ise sırasıyla şöyle: yüzde 6,85 Maltepe, yüzde 5,81 Esenyurt, yüzde 5,08 Küçükçekmece ve yüzde 4,99 Pendik.

 

Kadıköy, açık ara en çok tercih edilen ilçe

2018 4. çeyrek sonuçlarına göre en çok tercih edilen ilçe yüzde 9.25 ile Kadıköy, en çok tercih edilen mahalle ise yüzde 1.38 ile Üsküdar ilçesine bağlı Bulgurlu Mahallesi oldu.

En çok tercih edilen ilçeler sıralamasında Kadıköy’ü yüzde 5,35 ile Maltepe, yüzde 5,19 ile Ümraniye, yüzde 4,55 ile Beylikdüzü ve yüzde 4,43 ile Esenyurt izledi.

 

En hareketli bölgeler
2018 4. çeyrek sonuçlarına göre en hareketli ilçe yüzde 6.48 ile Kadıköy, en hareketli mahalle ise yüzde 1.20 ile Küçükçekmece ilçesine bağlı Atakent Mahallesi oldu.

Taşınma hareketliliğinin en yüksek olduğu diğer ilçeler ise sırasıyla şöyle: yüzde 5,87 Ümraniye, yüzde 5,10 Maltepe, yüzde 5,07 Esenyurt ve yüzde 4,83 Üsküdar. Böylece taşınma hareketliliği bakımından geçen çeyrekte ilk beşte olan Küçükçekmece’nin yerini Esenyurt aldı ve Küçükçekmece ilk beşe giremedi.

 

Yeni evinize taşınmadan önce neler yapmalısınız?

 

Ankara taşınma değerlendirmesi
2017 yıl ortalamasının 100 olarak baz alındığı REIDIN – Enakliyat Ankara Taşınma Endeks trendi, 2018 4. çeyrekte hem çeyreklik hem de yıllık periyotta azalış yönlü oldu. Endeksin en yüksek değere sahip olduğu dönem ise yaz aylarına denk gelen ve 2018 3. çeyreğini kapsayan temmuz, ağustos ve eylül aylarında yaşandı.

Ankara’da en çok taşınan bölgeler
2018 4. çeyrek sonuçlarına göre en çok taşınan ilçe yüzde 25.73 ile Çankaya, en çok taşınan mahalle yüzde 3.51 ile Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman ve Sincan ilçesine bağlı Ertuğrulgazi mahalleleri oldu.

Çankaya aynı zamanda yüzde 19,70 ile taşınma hareketliliğinin en yüksek görüldüğü ilçe olarak dikkat çekti. En çok taşınan ilçeler sıralamasında Çankaya’yı yüzde 18,71 ile Etimesgut, yüzde 18,13 ile Yenimahalle, yüzde 12,28 ile Keçiören ve yüzde 8,19 ile Sincan izledi. Böylece geçen çeyreğe göre Keçiören ve Yenimahalle listede daha aşağılara düşerken, Mamak’ın yerini Sincan aldı ve Sincan en çok taşınan ilk beş ilçe sıralamasında liste dışı kaldı.

 

Ankara’da en çok tercih edilen bölgeler
2018 4. çeyrek sonuçlarına göre en çok tercih edilen ilçe yüzde 20.74 ile Etimesgut, en çok tercih edilen mahalle yüzde 4.00 ile Etimesgut ilçesine bağlı Yapracık Mahallesi oldu.

Böylece Etimesgut, geçen çeyreğin en çok tercih edilen ilçesi Çankaya’yı tahtından etmiş oldu. En çok tercih edilen ilçeler sıralamasında Etimesgut’u yüzde 18,94 ile Çankaya, yüzde 16,41 ile Yenimahalle, yüzde 12,35 ile Keçiören ve yüzde 10,01 ile Mamak izledi. Geçen çeyreğin en çok tercih edilen ilçelerinden biri olan Altındağ, bu çeyrekteki ilk beşte yer almadı.

 

En hareketli bölgeler
2018 4. çeyrek sonuçlarına göre en hareketli ilçe yüzde 19.70 ile Çankaya, en hareketli mahalle yüzde 2.18 ile Etimesgut ilçesine bağlı Eryaman Mahallesi oldu.

 

Evden taşınmak için 5 sebep

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa, “İstanbul ve Ankara için taşınma hareketliliğine ait göstergeler sunan REIDIN – Enakliyat Taşınma Hareketliliği Raporu 2018 4. çeyrek sonuçlarına göre, hem İstanbul hem de Ankara genelinde REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeks trendi çeyreklik ve yıllık bazda azalış eğiliminde görünüyor. Yaz aylarında yüksek seyreden taşınma devinimindeki bu düşüşü yine mevsimsel etki ile açıklamak mümkün. Kadıköy, %9,25’lik oran ile İstanbul genelinde en çok tercih edilen ilçe olarak karşımıza çıkarken, mahalle odağında en çok tercih edilen bölge ise %1,38 ile Üsküdar ilçesine bağlı Bulgurlu Mahallesi. Üsküdar – Çekmeköy metro hattının hizmete girmesi ve planlama sürecinde bulunan Libadiye Caddesi – Söğütlüçeşme Havaray Hattı ile Zeytinburnu – Kadıköy Metro Hattı projelerinin, ulaşılabilirlik ve yaşanabilirlik anlamında bölgenin yıldızını parlatacak önemli etkenlerden olduğu söylenebilir. Ankara odağında bakıldığında ise Etimesgut %20,74 oran ile en çok tercih edilen ilçe olarak öne çıkıyor. Konut yoğunluğu yüksek bölgelerden olan Etimesgut ilçesine bağlı Yapracık mahallesi ise %4,00 oran ile en çok tercih edilen mahalle konumunda bulunuyor.” dedi.

Enakliyat Kurucu Ortağı İskender Yılmaz ise Taşınma Hareketliliği Raporu dördüncü çeyrek sonuçları için şunları söyledi: “Kış mevsiminin başlamasının ve enflasyon oranında izlenen yüksek seyrin, evden eve nakliyat sektöründe geçmiş dönemlere göre öngörülenin üstünde bir daralmaya yol açtığını söyleyebiliriz. Sektörde yaşanan bu daralmanın önüne geçebilmek amacıyla nakliyat firmaları fiyatlarını görece aşağı çektiği bir çeyreği geride bıraktı. Tüketiciler için nakliyat fiyatlarının en düşük seviyede olduğu dönem olarak kayıtlara geçen 2018 4. çeyrekte, REIDIN – Enakliyat Taşınma Endeksi değerleri İstanbul için 82,3, Ankara için ise 50,2 olarak görülüyor ki bu değerler son iki yılın en düşük seviyesinde bulunuyor. Buna karşın, yeni yıl başlangıcı ve okulların yarıyıl tatiline girmesi ile birlikte taşınma hareketliliğinin yeniden canlanacağına inanıyoruz.”


BENZER YAZILAR