Senetli konut alanlar dikkat!

Yazıyı paylaş:

Pek çok kişi ev sahibi olmak için senetli alıma yöneliyor. Peki senetli konut alımı yapanlar nelere dikkat etmeli?

 

 

Senetler kanuna uygun düzenlenmeli
Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkan Yardımcı Hatice Kolçak, konut satın alanların senet imzalarken dikkatli olması gerektiğini söyledi.

AA’da yer alan habere göre, senetlerin kanunlara uygun düzenlenmediğini ileri süren Kolçak, “İnşaat firmaları, banka faizleri yüksek olduğundan kredi kullanmak istemeyen tüketiciye konut satışı yapabilmek için kendi bünyelerinde, kendilerinin belirlediği fiyattan uzun vadeli sıfır faizli senetli satış yapıyorlar.” dedi.
Tüketicilerin, bu cazip teklifleri yeterince araştırma yapmadan imzaladıklarını belirten Hatice Kolçak, “Sonrasında ise Tüketici Kanunu’nun Taksitli Satış Yönetmeliği’nin 11. maddesine uygun düzenlenmeyen bu senetler tüketiciyi mağdur edebiliyor.” diye konuştu.

 

Senette “Nama yazılıdır, ciro edilemez” yazmalı!
TÜSODER Genel Başkan Yardımcı Kolçak, senetlerle ilgili şu uyarılarda bulundu:
“Yasaya göre bu senetlerin nama, yani alacaklının adına yazılması ve ciro edilemeyecek şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Senetli satışlarda borcun tamamı için tek senet yapılamayacağı gibi senetlerin her bir taksit için ayrı ve nama yazılı düzenlemesi gerekiyor. Her bir taksit için ayrı ayrı senet hazırlanması lazım. Ayrıca senetlerin nama yazılı yani alacaklının adının yazılı olması ve arkasında, ‘Nama yazılıdır, ciro edilemez’ notunun bulunması gerekiyor. Böylece bu senetler 3. kişiler tarafından tahsile verilemeyecek, verilse bile borçlu bu duruma itiraz hakkına sahip olabilecektir. Şayet yüklenici firma inşaatı bitirmez ise tüketici imzalamış olduğu senetten ötürü icraya verildiğinde itiraz edebilecek ve senedi ödemeyecektir.”


BENZER YAZILAR