TOKİ’den Kayseri’ye 186 konut

Yazıyı paylaş:

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Kayseri’nin Yahyalı İlçesi, Fevziçakmak Mahallesi’nde “kentsel dönüşüm ve gelişim projesi” çerçevesinde inşa edilecek 186 konutun ihalesi yapıldı.

 

Fevziçakmak Mahallesi yenileniyor

11 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca mescit, büfe ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi yer alıyor. Projede yükseklikleri zemin+3 olan konutların 78’i 2+1 ve 108’i ise 3+1 planında tasarlandı.

TOKİ ile Yahyalı Belediyesi arasında yapılan protokol ile Fevziçakmak Mahallesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” çalışmalarına başlandı. Çarpık yapılaşma bulunan ve yeterli sosyal donatı olmayan alanda “yerinde dönüşüm” esas alınarak, hak sahiplerine nitelikli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlandı. İlk aşamada proje alanı bitişiğinde bulunan Belediye mülkiyetindeki boş alanda konut yapılarak hak sahiplerinin tasfiyesi planlandı.
TOKİ, her şehrin kendi mimarisine, kendi kültürüne, kendi değerlerine, coğrafi özelliklerine uygun yaşam alanları oluşturulmasına öncelik veriyor. Kentsel tasarımı yerel mimari doku, mahalle kültürü ve yatay mimari anlayışla şekillendiriyor.

Yahyalı “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi”nde geleneksel mimarinin modernize edildiği bir anlayış hâkim kılındı. Bina cephelerinde yöreye özgü taş kaplamalar, söveler ve dekoratif pencereler kullanıldı.

 


BENZER YAZILAR