Tuzla’da konut fiyatları yüzde 133 arttı!

Yazıyı paylaş:

Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin son yıllardaki tercihlerinden biri olan Tuzla’da konut fiyatları hızla artıyor. İstanbul Anadolu yakasının değeri yükselen ilçelerinden biri olan Tuzla’da özellikle geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen marina ve ulaşım projeleri gibi gelişmeler konut metrekare fiyatlarını da etkiledi! Peki, Tuzla’da kiralık ve satılık konut fiyatları ne durumda? Bölgede ortalama konut satış fiyatı ne kadar? İşte İstanbul’un yeni yıldızı Tuzla’daki emlak fiyatlarındaki değişim…

Metro ve Havaray fiyat artırdı
İstanbul’un sakin ilçelerinden biri olan Tuzla’da son yıllarda yaşanan gelişmelerden konut fiyatları da etkilendi. Tuzla’da 2015 yılında 1 milyar TL’lik yatırımla hayata geçirilen marina projesi bu bölgedeki prim değerinin de artmasını sağladı. Diğer yandan Kaynarca-Tuzla Metro Hattı ve Kartal-Kurtköy-Tuzla-Gebze raylı sistem projesi bölgeyi tercih edilebilir bir hâle getirdi. İçmeler Metro Hattı ve Marmaray’ı Tuzla Marina ve sahile bağlayacak olan Havaray projesi de bölgenin değerini artıran faktörlerden oldu.
Tuzla’daki marina, havaray ve ulaşım projelerinin yanı sıra uzun sahil şeridi, Aydos Ormanları ve Körfez Geçiş projesi gibi gelişmeler de bölgenin değerinin artmasını sağladı. Hızla değeri artan bölge, gayrimenkul yatırımcılarının da dikkatini çekti ve birçok markalı konut projesi hayata geçirildi. Son olarak TOKİ bu yıl içinde Tuzla’da 5 bin civarında konut üreteceğini açıkladı.

Konut metrekare fiyatları yükseldi
Türkiye gayrimenkul sektörü ile ilgili kapsamlı ve detaylı gayrimenkul bilgi, analiz ve araştırmalar sunan gayrimenkul bilgi servisi REIDIN verilerine göre Tuzla’da 2010 ila 2017 yılları arasında kiralık konut fiyatları yüzde 133 arttı. Bölgede ortalama kiralık konut fiyatı ise bin 203 TL oldu. Tuzla’daki satılık konut fiyatlarına bakıldığında ise 2010 ila 2017 yılları arasında yüzde 131’lik bir artış görülüyor. Bölgede 2012 Ocak’ta konut metrekare fiyatları 1.551 TL iken, bu rakam 2015 Ocak’ta 2 bin 463 TL ve 2017 Ocak’ta 2 bin 785 TL oldu. Tuzla’da ortalama konut satış fiyatı 272 bin 374 TL. Bölgede satın alınıp kiraya verilen bir konutun geri dönüş süresi ise 19 yıl.


BENZER YAZILAR