Vergi borcu internet üzerinden nasıl sorgulanır?

Yazıyı paylaş:

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gündelik hayattaki birçok işlemi online olarak yapmak mümkün! Vergi borcunuz olup olmadığını artık tek bir tıkla sorgulayabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan vergi borcu sorgulama işlemi de artık online olarak yapılabiliyor. Peki online vergi borcu sorgulama nasıl yapılır? İşte vergi borcunu internete üzerinden sorgulamanın yolları…

 

Vergi borcu online nasıl sorgulanır?

Vatandaşlar artık internete ulaşabildikleri her noktadan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi Dairesi ile vergi borcu sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilme kolaylığından yararlanabiliyor. İşte online vergi borcu sorgulama yolları…

• Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet platformu üzerinde yer alan şubesi olarak gösterilen İnternet Vergi Dairesi internet sayfası üzerinden ‘Borç Bilgilendirme Servisi’ ekranına ulaşılır.
• Vergi borcu sorgulama işlemi için öncelikli olarak ekranda bulunan bilgilerin eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekir.
• GİB İnternet Vergi Dairesi internet sayfasında bulunan ‘Borç Bilgilendirme Servisi’ ekranında vergi borcu sorgulama işlemi için ‘T.C. kimlik no’, ‘Nüfus cüzdan seri/no’, ‘annenizin/babanızın/eşinizin/çocuğunuzun T.C. kimlik no’ su’ veya ‘annenizin kızlık soyadı ilk iki harfi’ bilgileri girilir.
• Vergi borcu sorgulama işlemi ile vergi borçlarının ayrıntılarına ulaşılır.


BENZER YAZILAR