2018’de ev sahibi olmak isteyenler için 4 önemli teşvik!

Yazıyı paylaş:

Ev satın almak isteyenler için yeni düzenlemeler geliyor. Meclis’te görüşmeleri süren ekonomi paketi kapsamında konut hesabı uygulaması yeniden düzenleniyor. Konut seferberliğinde yeni teşvikler dikkat çekiyor. Habertürk’te yer alan habere göre yeni hamlelerle birlikte ev sahibi olmak da kolaylaşacak. Bu yıl ev sahibi olmak isteyenler için konut hesabı devlet katkısı yükseliyor, sistem konut kredisine entegre edilecek ve ev sahibi olmak isteyenlere vergi avantajı sağlanacak. İşte 2018’de ev sahibi olmayı düşünenleri bekleyen yeni uygulamalar…

1. Konut hesabı devlet katkısı 20 bin TL’ye çıkıyor

Konut hesabı devlet katkısı 15 bin TL’den 20 bin TL’ye çıkartılırken, yüzde 20 olan en yüksek devlet katkısı oranı da yüzde 25’e yükseldi.

Konut destek hesabı nedir?

Tamamı kendisine ait bir konutu bulunmayan Türk vatandaşları bankalara Türk Lirası cinsinden konut hesabı açtırarak devlet desteğinden yararlanabiliyor. Konut hesabı açtıran kişi açılış tarihinde hesaba 30 bin TL’ye kadar nakit yatırabiliyor. Konut hesabı açtıran kişiler ödeme tercihlerini kendileri belirliyor: Ayda bir ya da üç ayda bir hesaba ödeme yapılabiliyor. Söz konusu ödemelerini aylık olarak yapan kişiler ayda en az 250, en fazla 2 bin 500 TL, üç aylık ödeme yapanlar için de en az 750, en fazla 7 bin 500 TL yatırabiliyor. Ayrıca, konut hesabı katılımcısı hesapta biriken parayı bir yıl içerisinde en fazla iki kez çekebiliyor.

2. Konut Hesabı Sistemi ve konut kredisi entegre ediliyor

Konut Hesabı Sistemi ve konut kredisi (mortgage) arasında ilişki kurularak ev sahibi olmak isteyenlere avantaj sağlanacak. Ev sahibi olmak isteyenler ve bankalar arasında imzalanacak sözleşmelerde daha düşük faiz oranıyla konut kredisi kullanılabilecek.

3. Ev satın olacaklara vergi avantajı

Konut almak isteyenlere bir dizi vergi avantajı da geliyor. Konut hesabı birikimlerinden daha düşük stopaj alınacak. Ev alırken tapu harçları sıfıra kadar düşürülebilecek. Konutlardan alınacak tapu harcı Bakanlar Kurulu kararıyla sıfıra kadar indirilebilecek.

4. Dar gelirlilere özel konut

TOKİ de sosyal konuta erişmek isteyen vatandaşlar için tüm imkânları sunacak. Bu yıl İstanbul’da yaklaşık 4 bin konut teslim etmeyi hedefleyen TOKİ yılsonuna kadar Türkiye genelinde 70 bin konut yapmayı hedefliyor. Bankalar da yeni finansman modelleriyle dar gelirlilere yönelik projelere destek verecek. Daha düşük kredi faizi imkânı sağlayacak sözleşmelere ilişkin esasların düzenlenmesi için Bakanlar Kurulu’na yetki veriliyor.

 


BENZER YAZILAR