5 adımda emlakta prim yapan mahallede ev sahibi olmak!

Yazıyı paylaş:


Ev sahibi olmayı mı düşünüyorsunuz? Planınız kiraya vererek aylık bir kira geliri elde etmek olabilir. Belki de satın aldığınız evde yeni bir yaşam kurmak istiyorsunuz…

İki seçenekten hangisi sizin için uygun olursa olsun, vermeniz gereken en önemli karar evin bulunacağı bölgedir.

Bölge seçimi üç aşamadan oluşur: Şehir, ilçe, mahalle.

Şehir ve ilçe seçiminde daha hızlı tercihte bulunabilirsiniz ama yeni evinizin hangi mahallede olacağı daha kritik bir karardır. İster oturmak ister yatırım için olsun, herkes satın aldığı evin bulunduğu mahalleyi önemser.

Mahalle demek, bir sosyal çevre seçimidir aynı zamanda… Mahallede yaşayanların eğitim seviyesi, sosyo-ekonomik durumu, ortalama yaş aralığı gibi bilgiler önem kazanır. Mahalledeki ulaşım imkânları kadar yakın çevresinde bulunan alışveriş, okul, hastane gibi unsurlar da araştırılmalıdır.

Bu konularda aradığınız bilgilere Zingat Bölge Raporu sayfasındaki “demografik bilgiler” ve “yakın çevre” bölümlerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Tüm bu başlıklar kadar önemli olan bir diğer konuysa, mahalledeki konutların değerini koruması, hatta emlak fiyatlarında prim sağlayacak avantajlara sahip olmasıdır.

 

İşte konut değeri prim yapacak mahallelerin 5 özelliği…

1) Doğru mahallede konut satın alarak evinizin değerini artırın

Birçok alıcı için satın alacağı evin iç özellikleri aşağı yukarı bellidir. Kimi geniş salon, kimi yenilenmiş mutfak, kimi açık ve kapalı balkon, kimi ara kat, kimi kombili, kimi bahçe kullanımı arar… Ancak eve ait belirleyici bu detayların ötesinde emlak değeri artış eğiliminde olan bir mahallede bulunması daha kazançlı bir yatırım anlamına gelir.

Emlakta prim yapmasına kesin gözüyle bakılan mahallelerin en önemli artısı, yakın zamanda faaliyete geçecek metro, tramvay gibi ulaşım hatlarından birinin bu bölgede bulunmasıdır.

 

2) Yürünebilirlik skorunu öğrenin

Evet, artık toplu taşıma araçlarıyla şehirlerde ulaşım daha hızlı ve kolay. Ama evinizden çıkar çıkmaz market alışverişini yakın çevrede yapabilmek, yakınlarda bir kafede arkadaşlarınızla buluşabilmek, çocuğunuzu okuluna kısa sürede ulaştırabilmek, hatta iş yerinize yürüyerek gidebilmek şehir hayatının karmaşasında en çok ihtiyaç duyduğunuz şey olan “daha çok zamanı” size sunacaktır.

Bu özellik aynı zamanda evin değerini de her zaman artıran bir özelliktir. Kiraya vermek istediğinizde kiracı bulmakta zorlanmaz, satışa çıkarmak istediğinizde alıcı bulmakta geç kalmaz, üstelik yatırımınızın üzerinde bir kâr elde edersiniz.

3) Sağlıklı ve huzurlu yaşam için kolaylıklar sunuyor mu?

Sağlıklı ve mutlu yaşam oksijene doyacağınız, yürüyüş veya bisiklete binmek gibi sporlar yapabileceğiniz, çocuğunuzu güvenli bir ortamda oynatabileceğiniz, evcil hayvanınız varsa bu kadim dostunuzu gezdirebileceğiniz bir çevrede mümkündür. Tüm bu istekleri karşılayacak koşullara sahip mahallelerde konut fiyatları değerine değer katar. Bir başka deyişle; sınırları içinde park, yürüyüş parkurları, spor merkezleri, çocuk oyun alanları, köpek parkları bulunan mahallelerde ev sahibi olmak doğru bir karardır.

 

4) Mahallenin tarihi çekiciliği varsa, değeri de her zaman yüksektir

Bir mahallenin tarihi karakteri olması bu bölgedeki konutların değerini yeniden ve yeniden yüksek tutar. Tarihi geçmişi olan mahallelerde estetik önemlidir. Bir yenilenme olsa dahi mahallenin mimari dokusu korunur. En çok da mahalle kültürünün yaşandığı bir iklim sunması bu özel yerlerde yaşama isteğini her zaman güçlü tutar.

5) Okul varsa evin değeri artar ama en çok üniversite kampüsü prim sağlar

İster ilkokul, ister ortaokul, ister lise ya da üniversite olsun, tüm okulların bulundukları mahalledeki konutların değeri ve yaşam kalitesi üzerinde olumlu etkileri olduğunu biliniyor. Eğitim alanında kalitesini ispatlamış okulların bulunduğu mahallelerde ev sahibi olmak her zaman avantajlıdır. Ancak söz konusu bir üniversite kampüsü ise, evin değeri her zaman prim yapmaya devam edecektir.

Evinizi kiraya verme veya satışa çıkarma planını hayata geçirmek istediğinizde bu işlemi kısa zamanda ve yüksek fiyattan gerçekleştirme şansınız artar. Kira geliri elde etmek için ev alacaklar, üniversite çevresinde bir konuta yatırım yaptıklarında kiracı bulma şansları daha yüksek olur. Kiraya verilmesi düşünülmese dahil, bir okulun çevresindeki mahallelerdeki evlerin değeri her zaman artış trendine sahiptir.

Eğer evinizi okula yakın bir daire arayan çocuklu bir aile kiralayacaksa, bu uzun süreli bir kira sözleşmesi anlamına gelir. Böylelikle konutun kira getirisi aralıksız olarak devam eder. Aynı durum evinizi kiralamak isteyen öğretmenler için de geçerlidir.

 

 


BENZER YAZILAR