Düzenli ev için ipuçları!

Yazıyı paylaş:


Evinizde hiç kullanmadığınız ancak atmaya da kıyamadığınız eşyalar dağ gibi mi oldu? Artık evinizdeki dağınıklığı kontrol edemiyor musunuz? O zaman bu yazımızı dikkatlice okuyun ve hemen bir başlangıç yaparak, harekete geçin! İşte evinizi düzenlemenin kolay yolları… 

 

Yapacaklarınızı listeleyin

Evinizi düzenlemek için işe yapacaklarınızı organize ederek başlayabilirsiniz. Yapacaklarınızı önem sırasına göre listeleyin. Eğer kendinizi çok iyi hissetmiyorsanız basit şeylerle işe başlayabilirsiniz.

 

Hedef belirleyin

Bir günde kaç iş yapabilirsiniz? Yapabileceğiniz işleri günlük, haftalık ve aylık olarak belirleyin ve hedef kartları oluşturun. “Bugün mutfağı temizle”, “Kitaplık düzenlenecek” gibi kartlar hem hatırlatıcı olacak hem de motivasyon sağlayacaktır. Her hedef sonrası kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın!

 

Ev işini oyuna dönüştürün!

Evinizi organize etme işini “Atma ve tutma” oyununa dönüştürebilirsiniz. “Hangi eşyalarımı, neden atmalıyım?” sorusuna verdiğiniz cevapları listeleyin ve atılacakları “Atma” listenize ekleyin. İşinize yaramayan, hiç kullanmadığınız eşyalarınızı, lekeli ya da yırtık kıyafetlerinizi atarak işe başlayın. Kullanmadığınız eşyalarınızı atmak yerine derneklere ya da ihtiyacı olan kişilere de bağışlayabilirsiniz. Atmayı göze alamadığınız eşyalarınızı ise “Tutma” listenize yazın ve neden saklamak istediğinizi açıklayarak, bundan sonrasında bu eşyayı nasıl daha işlevsel kullanabileceğinizi düşünün!

Depolamayı kullanın

Evinizi düzenlerken dolap, çekmece ya da sepetlerden yararlanabilirsiniz. Dağınıklığa sebep olan eşyaları bu alanlara koyarak dağınıklığı engelleyebilirsiniz.

 

Fatura kutunuz olsun

Faturalar, evraklar gibi birçok kağıt evi dağınık gösterir. Bir fatura klasörü oluşturarak evinizin daha derli toplu görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Mutfak ve banyoya daha fazla zaman ayırın

Evinizi düzenlerken mutfak ve banyonuzu unutmayın! Bu mekanları düzenleyerek, alan verimliliğini artırabilirsiniz. Mutfakta ve banyoda her gün kullandığınız eşyaları dolabınızın en ön kısmını koyun. Sık kullanmadıklarınızı ise arka taraflar koymayı tercih edin. Özellikle ecza dolabınızda yer alan son kullanma tarihi geçen ilaçları, uygun bir şekilde ortadan kaldırın.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap