İstanbul, Ankara ve İzmir’de ofis kiraları!

Yazıyı paylaş:

REIDIN Ofis Kira Endeksi 2017 ikinci çeyrek sonuçları açıklandı. İşte üç büyükşehir İstanbul, Ankara ve İzmir’de ofis kira değerlerinde 2017 yılının Nisan-Mayıs-Haziran aylarında yaşananlar…

 

İstanbul’da ofis kiralarında yaşananlar

REIDIN Ofis Kira Endeksi’ne göre, İstanbul geneli ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst fiyat segmentinde yüzde 0.22 artış, alt fiyat segmentinde yüzde 0.50 oranında azalış yaşandı.

 

Anadolu Yakası’nda en yüksek ve en düşük ofis kiraları nerede?

• Anadolu Yakası’nın kira değeri en yüksek ofis bölgesi Ataşehir, en düşük Kurtköy’de.

• Ofis binalarının yoğunlaştığı 14 bölge için hesaplanan metrekare kira değerleri baz alındığında, Anadolu Yakası’nda üst fiyat segmentinde metrekare değerlerine göre 28.22 dolar, alt fiyat segmentinde ise 18.86 dolar ile en yüksek kira değerine sahip bölge Ataşehir Ofis Bölgesi oldu.

• En düşük kira gelirine sahip bölgelerde ise, üst fiyat segmentinde 11.96 dolar, alt fiyat segmentinde ise 4.26 dolar ile Kurtköy Ofis Bölgesi öne çıktı.

 

Avrupa Yakası’nda en yüksek ve en düşük ofis kiraları nerede?

• Avrupa Yakası’nda üst segment ofislerin metrekare değeri 34.37 dolar oldu.

• Beşiktaş, Kağıthane, Şişli bölgelerinin büyük çoğunluğunu içeren ofis binalarını kapsayan İstanbul Merkezi İş Alanı (MİA) üst fiyat segmenti metrekare değeri 34.37 dolar, alt fiyat segmenti ise 18.73 dolar olarak ölçüldü.

• Avrupa Yakası’nda MİA dışındaki ofis bölgelerine bakıldığında Maslak Ofis Bölgesi, üst fiyat segmentinde metrekare değerlerine göre 29.93 dolar, alt fiyat segmentinde ise 20.48 dolar ile en yüksek kira değerine sahip bölge oldu.

• Avrupa Yakası’nın kira değeri en düşük ofis bölgesi Beylikdüzü-Esenyurt.

• En düşük kira gelirine sahip bölge ise, üst fiyat segmentinde 7.04 doları, alt fiyat segmentinde ise 5.86 Amerikan doları ile Beylikdüzü-Esenyurt ofis bölgesi oldu.

İstanbul ofis bölgelerinin yoğunluk haritası: Kırmızı alanlar ofis binalarının yoğun olduğu bölgeleri, sarı-yeşil alanlar ikincil ofis ve gelişmekte olan ofis bölgelerini gösteriyor.

 

İstanbul ilçelerinde ofis doluluk oranları 

• Avrupa Yakası’nda ofislerin yoğun olduğu İstanbul Merkezi İş Alanı en yüksek kiralanabilir alana sahip bölge oldu. Bu bölgede kiralanabilir alanın yüzde 88.16’sının dolu olduğu ölçüldü.

• Anadolu Yakası’nda ise en yüksek kiralanabilir alan Ümraniye Ofis Bölgesi oldu. Bu bölgedeki kiralanabilir alanın yüzde 96.35’inin dolu olduğu saptandı.

 

Ankara’da ofis kiralarında yaşananlar

• Eskişehir Yolu, Öveçler, Çankaya, Yenimahalle-Beştepe bölgelerini içeren Ankara Merkezi İş Alanı (Ankara – MİA) ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst segmentte yüzde 1.10 azalış, alt segmentte ise yüzde 0.19 oranında artış yaşandı.

• Ankara Merkezi İş Alanı ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 7.05 azalarak yüzde 82.92 oldu.

Ankara ofis bölgelerinin yoğunluk haritası: Kırmızı alan ofis binalarının yoğun olduğu Ankara Merkezi İş Alanı’nı, sarı ve yeşil alanlar ise gelişmekte olan ofis bölgelerini gösteriyor.

 

İzmir’de ofis kiralarında yaşananlar

• Bayraklı ve Bornova bölgelerini içeren İzmir Merkezi İş Alanı (İzmir -MİA) ofis kira değerlerinde bir önceki çeyrek dönem verilerine göre üst segmentte yüzde 0.28 artış, alt segmentte ise yüzde 0.58 oranında azalış yaşandı.

• İzmir Merkezi İş Alanı ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 5.07 artarak yüzde 80.84 oldu.

• İzmir İkincil Ofis Bölgesi olarak belirlenen Konak Ofis Bölgesi’nde ise üst segmentte yüzde 2.61 , alt segmente ise yüzde 2.45 oranında azalış saptandı.

• Konak Ofis Bölgesi’nde ofis binalarının doluluk oranı bir önceki çeyrek döneme göre yüzde 3.42 artarak yüzde 98.07 oldu.

İzmir ofis bölgelerinin yoğunluk haritası: İzmir’deki ofis yoğunluğu iki ana bölgede toplanıyor. Kırmızı ile gösterilen alanlar, ofis binalarının en yoğun olduğu İzmir MİA ve İzmir Konak Ofis Bölgesi. Sarı ve yeşil alanlar ise İzmir’de gelişmekte olan ofis bölgelerini gösteriyor.

 

İstanbul’da ofis kiralamadan mutlaka bilmeniz gerekenler!

 

İstanbul’da ofis kiraları düştü!

 

 


BENZER YAZILAR