Kiracısı hazır ev alacaklar için 5 ipucu!

Yazıyı paylaş:


Yatırım amaçlı ev satın alanlar için satılık evin gerçek değeri, fiyatı ve konumu gibi başlıca özellikleri kadar sağlayacağı aylık kira getirisi bedeli de önem taşıyor.

Satılık ev ilanları arasında “kiracısı hazır” daireler ise emlak yatırımından kira geliri elde etmeyi planlayanların daha çok ilgisini çekiyor. Satılık emlak ilanında kiracının hangi aylık fiyat karşılığında evde oturduğunun bilgisi de dâhil ediliyor. Peki kiracısı hazır ev satın almayı düşünenler nelere dikkat etmeli?

 

5 adımda emlakta prim yapan mahallede ev sahibi olmak!

 

İşte içinde kiracının oturmaya devam ettiği bir evi satın alacakların dikkat etmesi gereken 5 konu…

1. Kiracının ve yeni ev sahibinin birtakım hakları söz konusu olabilir. Bu durumda kanun, mevzuat ve genel uygulamalar kiracının lehine işliyor.

2. Satın alacağınız evde kira sözleşmesi süresi dâhilinde oturmaya devam eden kiracı ile satın alım işlemleri öncesinde tanışmak ve ileride yaşanabilecek olası sorunlara karşı anlaşmak atılması gereken ilk adımdır.

3. Yeni ev sahibi olarak, mevcut kiracıyla yapılacak yeni anlaşmayı yazılı olarak gerçekleştirmeyi ihmal etmemek gerekiyor.

4. Kiracının yaşamaya devam ettiği ev satın alındığında, kira sözleşmesi ve kapsadığı koşullar da yeni ev sahibine devroluyor. Bu noktada, evi satan kişinin, kiracıdan öncesinde kiralama karşılığında aldığı depozito miktarını yeni ev sahibine teslim etmesi dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri.

5. Yeni ev sahibinin, evden elde edeceği kira gelirini artırmak istemesi gibi durumlar da söz konusu olabiliyor. Bu noktada, yazılı veya sözlü olarak bir kira sözleşmesinin bulunduğu unutulmamalı. Özellikle de sözleşme gereği mevcut koşulları yerine getiren bir kiracıyı evden çıkarma hakkının olmadığı unutulmamalı. Bu nedenle, satın alma işlemleri öncesinde, daha yüksek kira geliri beklentisi olan bir yatırımcının, mevcut kira sözleşmesinin bitiş tarihini değerlendirmesi gerekiyor.

 

Yatırım için ev alacakların bilmesi gereken 10 şey!

 


BENZER YAZILAR