Satılık ev arayanlar öncelikle bu 5 özelliğe bakıyor

Yazıyı paylaş:

Artan konut projeleriyle, ev alırken önüne çok sayıda tercih sunulan alıcıların öncelikleri de değişti. İpektaş İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet İpek, konut alımında “başımızı sokacak bir yer” mantığından uzaklaşıldığını, alıcıların, sırf ev almak adına problemli projeleri tercih etmemeleri gerektiğinin farkına vardıklarını belirtti.

Ailelerin komşuluk ilişkilerinin gelişeceği sosyal donatı alanlarına sahip projelere yöneldiklerini kaydeden İpek, konut alıcılarının 5 önceliğini şu şekilde sıralıyor:

 

1. Zamanında teslim
Uzun süren karar aşamasından sonra yeni bir yaşama adım atmak için gün sayan konut alıcısının teslim tarihinin uzamasına pek de tahammülü olmuyor. Bu nedenle gelenlerin ilk sorduğu soru “Zamanında teslim ediyor musunuz?” oluyor.

 

2. Komşuluk ilişkileri
İnsanlar artık kapı komşusunu bile tanımadığı, asansörde kimsenin günaydın demediği oluşumlarda yaşamak istemiyor. Tercihlerini, komşuluk ilişkilerinin eskisi gibi yaşandığı yeni nesil projelerden yana kullanıyorlar.

 

3. Yüksek tavan, kapı, pencere
Dar ve basık binaların insan psikolojisine olumsuz etkileri malum. Bu nedenle artık tavan yüksekliklerinin fazla olduğu, ışık alan daireler tercih ediliyor. 4 artı 1 ve 5 artı 1 konutlardan oluşan Ova Kule’de 2,80 metre tavan yüksekliği alıcıyı cezbediyor.

 

4. Doğru lokasyon
Örnek dairemizi ziyaret edenler sadece daireye değil, çevresine de bakıyor. Geçmişte var olan ‘evim olsun da nerede olursa olsun’ mantığı artık tamamen bitti. Konut alıcıları kentin yeni gelişim noktalarına yöneliyor. Çevresinin yeşil alan açısından zengin olmasını istiyor.

 

5. Çocuklara özel yaşam alanları
Çocukları için yaşayan ebeveynlerin önceliklerden biri de onlara özel alanların bulunması. Aileler artık çocuklarının ev içinde de sitede de sosyalleşebilecekleri, oyun oynayabilecekleri ve gelişim süreçlerini kolaylaştıracak mekanların bulunduğu evlere yöneliyor.


BENZER YAZILAR