Rönesans bu yıl da dünyanın en büyükleri arasında

Yazıyı paylaş:

Rönesans Holding, ENR Dergisi’nin “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 44’üncülükten 38’inciliğe yükselirken, Türk şirketler arasında birinci sırada yer aldı.

Rönesans Holding, Engineering News Record (ENR) dergisinin 2016 yılına ilişkin “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde 38. sıraya yükseldi. Şirket, Türk firmalar arasında ise birinci sırada yer aldı.
Rönesans, kurulduğu günden bu yana yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da başarılı işlere imza atmayı sürdürüyor.

Rönesans, müteahhitlik hizmetleri sektörünün önde gelen yayınlarından ENR dergisinin 2016 yılına ilişkin “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde yer alan 46 Türk firmasının arasında birinci sırada yükseldi.

Uluslararası şirketler arasında önceki yıl 44. sırada yer alan şirket, 2016’da ise 38. sıraya yükseldi. ENR listesine göre, 2016 yılında toplam 3,9 milyar dolar gelir elde eden şirketin uluslararası projelerinden elde ettiği gelir ise 3,25 milyar dolar seviyesini aştı. Rönesans, ayrıca Avrupa’nın en büyük uluslararası müteahhitleri arasında ise 10. sırasına yükseldi.

 

“Ülkemizi başarıyla temsil ediyoruz”

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, şirket olarak bugün Türkiye, Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı da içeren geniş coğrafyada, inşaat, gayrimenkul, endüstri, enerji ve sağlık alanlarında sektöre yön veren projelere imza attıklarını vurguladı.

ENR listesinde ise uzun zamandır istikrarlı bir şekilde ülkeyi başarıyla temsil ettiklerini kaydeden Ilıcak, “Türkiye’nin en büyük uluslararası inşaat şirketi olarak bu listede yer almak bizim için gurur verici. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hedefimiz dünyanın lider 10 müteahhitlik şirketi arasında yer almak. Bu hedefe güçlü adımlarla yaklaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk müteahhitlik şirketlerinin elde ettiği başarının tüm dünyada takip edildiğini aktaran Ilıcak, kalite, tecrübe ve bilgi birikimiyle Türk inşaat şirketlerinin başarılarının tüm dünyada parmakla gösterilir hale geldiğini bildirdi.
Ilıcak, “Bunun en büyük kanıtı ortaya koyduğumuz projelerin yanı sıra ENR listesinde yer alan Türk şirketlerinin ortaya koydukları başarılardır. Bu haklı gururu paylaştığımız şirketleri ve sektörümüzün tüm paydaşlarını tebrik ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Sağlık ve gayrimenkulde Rönesans imzası
Rönesans Holding çatısı altındaki Rönesans Gayrimenkul son dönemde Türkiye’deki yatırımlarına hız verdi. 7 farklı şehirde Optimum, Piazza ve Kozzy markalı 8 alışveriş merkezi ile hizmet veren Rönesans Gayrimenkul, kısa ve orta vadede hayata geçireceği 7 projede toplam 1.7 milyar Euro’nun üzerinde yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyor. Mart 2017’de İzmir’deki Optimum AVM’nin 105 milyon Euro’luk büyüme ve dönüşüm projesine imza atan şirketin İstanbul Anadolu Yakası’nda inşaatı devam eden Hilltown AVM ile Piazza karma projesi ise yeni ve önemli yatırımlar olarak dikkat çekiyor.

Rönesans Holding çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Rönesans Sağlık Yatırım, Türkiye’nin 5 farklı ilinde 5 şehir hastanesi ile 7 kentte fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi inşa ediyor ve imzaladığı kontratlar karşılığında 2020 yılına kadar hastane projelerine yaklaşık 4,3 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyor. Rönesans Sağlık Yatırım son olarak 2017 yılının Temmuz ayında, Japon Sojitz ortaklığı ile Kamu Özel İşbirliği modeli kapsamında hayata geçirmeye hazırlandığı İkitelli Şehir Hastanesi’nin 163 milyar JPY (1,5 milyar dolar) tutarındaki finansal kapanışını tamamlamıştı. 2.700 yatak kapasitesiyle dünyanın en büyük hastaneleri arasına girecek olan İkitelli Şehir Hastanesi, tamamlandığında dünyanın en büyük sismik izolatörlü binası olma özelliğini de taşıyor olacak.

 


BENZER YAZILAR