Türkiye’nin kuzeyi krediyle, doğusu nakitle ev sahibi oluyor

Yazıyı paylaş:


Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, krediyle satış olarak da bilinen ipotekli konut satış oranının Türkiye genelinde yüzde 24,6 olduğunu belirterek, “Türkiye haritasında doğuya doğru gittiğimizde bu oranın kademeli olarak düştüğünü, kuzey illerimizde ise bu oranın zirve yaptığını görüyoruz.” dedi.

Coldwell Banker’dan yapılan açıklamaya göre, yılın 11 ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde satılan toplam konut sayısı 1 milyon 146 bini geçti. 11 ayda, ipotekli konut satışlarının toplam satışlar içindeki payı yüzde 24,6 olarak olurken, bu oran doğu illerinde yüzde 5’leri gördü. Kredi faizlerindeki yükselişlerin etkisiyle özellikle yılın ilk yarısında ipotekli konut satışları önemli derecede azalırken, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illeri bu düşüşten en az etkilenen şehirler olarak kayıtlara geçti.

 

2020 yılında konut satışının şifreleri

Doğu illeri nakitle ev sahibi oluyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, Coldwell Banker olarak, TÜİK verileri üzerinden yaptıkları araştırmada Türkiye’de 81 ilin ipotekli konut satış oranlarını ortaya koyduklarını belirtti. Taş, krediyle satış olarak da bilinen ipotekli konut satış oranının Türkiye genelinde yüzde 24,6 olarak gerçekleştiğini söyleyerek, “Türkiye haritasında doğuya doğru gittiğimizde bu oranın kademeli olarak düştüğünü, kuzey illerimizde ise bu oranın zirve yaptığını görüyoruz.” dedi.

 

Artvin ve Ardahan zirvede

İstatistiklere göre, Türkiye’de ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu ilin yüzde 38,6’lık oranla Artvin olduğunu vurgulayan Taş, “Artvin’de her 100 konutta 38’inin el değiştirmesi için banka kredisi kullanılmış durumda. Artvin’i, yüzde 34,9’luk oranla Ardahan takip ediyor. İlk 10’daki diğer şehirler ise Bilecik, Manisa, Adana, Denizli, Zonguldak, Ankara, Amasya ve Kırklareli olarak sıralanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

2020’de ev alacaklara müjde! Konut faizleri 0,79’a inecek!

Kredili satış oranının en düşük olduğu il Bingöl

Gökhan Taş, ipotekli konut satış oranının en düşük olduğu şehirlerin ise doğu illeri olduğuna işaret ederek, şunları söyledi: “Sıralamaya baktığımızda Türkiye’de kredili satış oranının en düşük olduğu ilin Bingöl olduğunu görüyoruz. Bingöl’deki konut satışının sadece yüzde 6’sında banka kredisi kullanılmış durumda. Muş’ta da benzer bir durum söz konusu. Bu ilimizde de oran sadece yüzde 8,2. Onu da sırasıyla Şırnak, Hakkari, Yalova, Bayburt, Şanlıurfa, Kilis, Konya ve Mardin takip ediyor.”

Son aylarda bankaların konut kredisi oranlarını aşağı çektiğini, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin de gayrimenkul sektöründe ciddi bir rahatlama yarattığını belirten Taş, yabancıya satıştaki hareketliliğin de etkisiyle konut satışlarının yıl sonunda geçen yıla yakın seviyelerde gerçekleşmesini beklediklerini aktardı.


BENZER YAZILAR

Yorum Yap