Yabancıya emlak satışında son 10 yılın zirvesi!

Yazıyı paylaş:

Yabancılara 2019 yılında Türkiye’de 67 bin 322 gayrimenkul sahibi oldu. Bu, yabancıya taşınmaz satışında son 10 yılın en yüksek rakamı.

Türkiye’de geçen yıl 63 bin 986 yabancı, 6 bin 307 arsa, 61 bin 15 konut olmak üzere nitelikli 67 bin 322 taşınmaz edindi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, mülk edinimi konusunda Türkiye’yi tercih eden ilk 5 ülke sırasıyla Irak, İngiltere, Almanya, Rusya ve Suudi Arabistan vatandaşları geldi.

Türkiye’de yabancılara taşınmaz satışı son 10 yıldır inişli çıkışlı bir seyir gösteriyor. Yabancılar, 2010’da 10 bin 806, geçen yıl ise son 10 yılın en yüksek rakamı olan 67 bin 322 mülk edindi.

 

Türkiye’de en çok arsa alanlar Almanya vatandaşları 

Türkiye’de konut sahibi yabancıların uyrukları dikkate alındığında, Iraklılar, liderliğini geçen yıl da sürdürdü. Vatandaşları Türkiye’den en çok konut alan ülkeler sırasıyla Irak, İran, İngiltere; en çok arsa alan ülkeler ise sırasıyla Almanya, İngiltere ve Irak oldu.

Yabancıların ilçe tercihi Esenyurt ve Didim

Bugüne kadar arsa ve konut alımında ilk tercihleri Alanya ve Esenyurt ilçeleri olan yabancılar, geçen yıl en çok Esenyurt ve Didim’e ilgi gösterdi. Yabancılar Esenyurt’ta 7 bin 266, Didim’de ise 6 bin 152 taşınmaz satın aldı.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden tüm zamanlarda en çok İngiltere, Almanya, Yunanistan, İsveç, Hollanda, Danimarka, İrlanda, Belçika, Finlandiya ve Fransa vatandaşları Türkiye’den taşınmaz aldı.

 


BENZER YAZILAR