Bölgenizin en iyi emlak danışmanı olmanın 8 yolu!

Yazıyı paylaş:


Gayrimenkul hizmeti verdiğiniz bölgeye ne kadar hâkimsiniz? Mini testle ölçün ve bölgenizin en iyisi olmanın 8 yoluna göz atın.

Bugün gayrimenkul danışmanları sadece konut alımı, satışı ya da kiraya verilmesinde aracılık yapan kişiler olmaktan çıktı. Artık müşterilerin emlak yatırımlarına rehberlik etmek de önemli bir yetkinlik haline geldi. Bu yetkinlik de ancak güncel emlak bilgisiyle mümkün.

Zaten evini satacak ya da kiralayacak olanlar gayrimenkulünün bulunduğu çevreyi iyi tanıyan ve bilen bir profesyonelle çalışmak istiyor. Bu beklentiyi avantaja dönüştürmenin yolu bölgenize hâkim olmaktan geçiyor.

 

Emlakta başarının anahtarı: Doğru fiyatlandırma!

 

Gayrimenkul danışmanları belirledikleri bölgelerde gayrimenkul hizmeti verirken hangi şehir, ilçe veya mahallede çalışırsa çalışsın bölgesinin tercih edilen emlak profesyoneli olmayı hedefler.

Bu hedef, gayrimenkul danışmanlarını rekabette daha güçlü kılıyor. Diğer yandan bölgelerindeki emlak trendler hakkında bilgi sahibi olanlar, müşteri memnuniyetini yakalayan ve başarılarıyla adından söz ettiren gayrimenkul danışmanları olarak karşımıza çıkıyor.

 

MİNİ TEST: 10 soruda bilgilerinizi gözden geçirin

Mini bir teste ne dersiniz? Gayrimenkul faaliyeti gösterdiğiniz bölge ile ilgili aşağıdaki bilgilere sahip misiniz?

 

1) Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler için bölgenizi tercih etmelerini sağlayacak ilk 5 nedeni bir çırpıda sayabilir misiniz?

2) Bölgenizdeki satılık veya kiralık daire fiyatları mahalleden mahalleye değişiyor mu?

3) Bölgenizde yükselen yeni konut projeleri konut fiyatlarını nasıl etkiliyor?

4) Beş yıl sonra bölgenizdeki satılık ve kiralık konut fiyatlarının nasıl bir değişim yaşayacağı konusunda gerçekçi tahminlere sahip misiniz?

5) Bölgenizin toplam nüfusu nedir?

6) Bu bölgede kimler yaşıyor? Ekonomik düzeyleri, öğrenim ortalamaları, medeni durumları nedir?

7) Kadınlar mı erkekler mi, gençler mi orta yaşlılar mı, aileler mi yalnız yaşayanlar mı bu bölgeyi tercih ediyor?

8) Bölgenizdeki gençler nasıl evlerde yaşamak istiyor?

9) Bölge sakinleri gayrimenkul yatırımında tercihlerini yine bu bölgede mi kullanıyor?

10) Bölgenizde gayrimenkul yatırımı yapacak müşterileriniz için geri dönüşüm süresi kaç yıldır?

 

Zingat.com’u daha iyi kullanmanın 5 yolu!

 

İşte bölgenizde en iyi emlak danışmanın olmanın 8 yolu

1) Görev aldığınız bölgeyi ne kadar iyi tanıyorsunuz? Mesela bölgenizde kimler oturuyor? O bölgenin değeri son yıllarda nasıl bir grafik çiziyor? Bölgede son dönemde ne kadar ev satıldı ya da kiralandı? Başarısını kanıtlayan tüm gayrimenkul danışmanları bu bilgilere sahiptir. Emlakta güncel bilgi her şeydir. Çünkü müşterileri doğru yatırımlara, doğru fiyatla yönlendirmenin ilk adımıdır…

2) Bölgenizin emlak fiyatlarına sadece günün koşullarına göre değil, geçmiş yıllarla karşılaştırmalı olarak konut satış veya konut kira fiyat trendleri hakkında bilgi-fikir sahibi bir emlak danışmanı olarak hâkim olun.

3) Müşterilerinize satın almak veya kiralamak istediği evin bulunduğu bölgeyle ilgili özel bilgiler vererek, o bölgedeki uzmanlığınızı gösterin. Mesela bölgedeki okullar, alışveriş merkezleri, restoranlarla ilgili veya ulaşım olanakları ve gelişimi hakkında mutlaka müşterinize farklı bilgiler sunun.

4) Etki alanınızı geniş tutun. Bunun için bölgenizin eski sakinleriyle tanışarak güçlü bağlar oluşturmak, esnafla iletişimi güçlü tutmak, eski müşterilerinizle iletişiminizi devam ettirmek önemlidir. Aynı zamanda eski müşterilerinizin, ailenizin, arkadaşlarınızın, sosyal faaliyetlerde tanıştığınız kişilerin size yeni müşterileri yönlendireceğini aklınızdan çıkarmayın. En iyisi, tüm bu kişilerin isim ve iletişim bilgilerini listelemek, hatta elektronik ortamda bulundurmak… Listenizde ne kadar çok kişi varsa, tavsiye edilen gayrimenkul danışmanı olma şansınız o kadar yüksektir.

5) Yeni konut projeleri ile ilgili gelişmeleri ve kentsel dönüşüm faaliyetlerini yakından takip edin. Hizmet vereceğiniz bölgedeki belediye ya da markalı projelerden destek alabilirsiniz.

6) Teknolojiyi kullanmaktan vazgeçmeyin. Şirketinizin bir internet sitesini olmalı… Ziyaretçiler siz, şirketiniz ve portföyünüz hakkında iyi bir izlenim edinmeli. Etkin ve etkili bir iletişim ağına sahip olmak için sosyal medyayı doğru kullanın. İlanlarını Facebook, Twitter ve Instagram’da da yayınlayabilirsiniz.

7) Profesyonel imajınızı koruyun. Kişisel olarak her zaman temiz, bakımlı ve şık olmalısınız. Her zaman temiz, ferah ve modern bir ofiste müşterilerinizi ağırlamalısınız.

8) Bölgenizdeki ulaşım yollarını, okulları, hastaneleri, demografik ve yıllara göre fiyat analizlerine Zingat.com Emlak Raporu sayfasından kolayca ulaşabilir, güncel verileri takip edebilirsiniz.

Bu veriler, müşterilerinize en iyi fiyatları ve en iyi hizmeti sunmanızı sağlar.

 

Sadece gayrimenkul danışmanlarının bildiği 4 sır!

BENZER YAZILAR