Kentsel dönüşümde 100 yıl dayanacak binalar!

Yazıyı paylaş:

Kentsel dönüşüm gündemdeki yerini koruyor. İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde kentsel dönüşüm kapsamında yeni konut projeleri ve bina yenileme çalışmaları sürüyor. Peki kentsel dönüşümü 20 ya da 30 yıl sonra konuşuyor olmamak için bugünden ne yapılması gerekiyor?

20-30 yıl sonra yeniden kentsel dönüşümü konuşmamak için bugünden ne yapmak gerektiği ile ilgili Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan bir açıklama yaparak “En az 100 yıl dayanacak binalar yapılması gerekiyor.” dedi.

 

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır?

 

1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında değerlendirmelerde bulunan Türkiye İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin İstanbul’da beklenen depremle ilgili açıklamalarını hatırlattı ve şunları söyledi:

“İvedilikle gerekli önlemleri almalı, güvensiz yapılardan kurtulmalıyız. Deprem ve güvenli yapılar konusunda acil olarak alınması gereken önlemler bugüne kadar bütünsel olarak tamamlanamadı ve işlerlik kazanamadı. Bir an önce harekete geçilmeli ve deprem, toplumun kaderi olmaktan çıkarılmalıdır.”

Bilindiği gibi Bakan Özhaseki, “2030’a kadar İstanbul’da 7 büyüklüğünün üzerinde bir deprem bekleniyor ve bu gerçekleşmeden önce 7 milyon binanın bir an önce değişmesi gerekiyor. Her sene İstanbul’da 200 bin, Anadolu çapında ise 300 bin olmak üzere 500 bin binanın değiştirilmesi gerekiyor.” açıklamasıyla gündeme gelmişti.

 

Kadıköy’de konut fiyatlarına kentsel dönüşüm dopingi!

 

Kentsel dönüşüm finansman modeli

Ferdi Erdoğan, Türkiye inşaat sektörünün malzeme kalitesinin, mimarlık ve mühendislik açısından güvenli bir yapının üretilmesi için tüm donanıma, bilgi birikimine ve yetkinliğe haiz olduğunu bildirdi.

Güvenli yapıların inşa edilebilmesi için mevzuattaki tüm eksiklerin giderilmesi ve güçlü bir denetim mekanizması oluşturulması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, özellikle denetimde yaşanan aksamaların ne yazık ki, yapı kalitesinde suistimale neden olabildiğini dile getirdi.

Erdoğan, “Biz, Türkiye İMSAD olarak, Piyasa Gözetim ve Denetimi konusuna verdiğimiz önemi sık sık dile getiriyoruz. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından yürütülen tüm çalışmaları da destekliyoruz. Bakanlığın mevcut kadrolarıyla denetimde istenilen verimin alınmasını bekleyemeyiz. Bu nedenle sivil toplum kuruluşlarının da denetim konusunda aktif rol alacağı bir sistemin geliştirilmesi ülkemizin yararına olacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

2017 kentsel dönüşüm kira yardımı ne kadar?

BENZER YAZILAR