Kırşehir’de doğal yaşama ilham veren ev!

Yazıyı paylaş:


Kırşehir’de görsel sanatlar öğretmenliği yapan Özgür-Esin Ekinci çifti, “natürel ev” hayallerini gerçeğe dönüştürürken saman ve çamurdan yararlandı. Ekinci çiftinin bu özel evi, doğal yaşamı özleyenler için de ilham kaynağı oldu.

 

Dünyanın en ilginç prefabrik evleri!

 

Yaşayacakları evi 3 ayda yaptılar
Özgür ve Esin Ekinci, Kırşehir’deki Ökse Mahallesi’nde bulunan 1.250 metrekarelik bahçelerine saman ev yapmaya karar verdi. Çocuklarıyla birlikte hayallerindeki evi üç ayda tamamladılar ve bazı bölümler hariç usta çalıştırmadılar.
60 metrekarelik bu doğal evin sağlamlaştırmak için sadece su basmanı kısmına beton attılar, kiriş ve kolonları tomruktan, duvarları ise saman balyaları ve çamurdan yaptılar. Kapı ve pencerelerde eski konak ve evlerdeki kapı ve pencereleri kullandılar.

 

İnanılmaz evler görenleri şaşırtıyor!

 

“Saman ev birçok aileye örnek oldu”
Sıddık Demir Bilim Sanat Merkezi’nde görsel sanatlar öğretmeni olan Özgür Ekinci (38), AA muhabirine yaptığı açıklamada, resim ve heykelle uğraştıkları için hep samanla iç içe olduklarını, doğal bir hayat için her zaman saman ve çamurdan ev yapmayı hayal ettiklerini söyledi.

nutarelev.2
Samanın çok sağlıklı ve nemi dengede tutan bir özelliği olduğunu belirten Ekinci şöyle konuştu:
“Bahçenin alanı yaklaşık 1.250 metrekare. Ev de 60 metrekare eğimli bir alan üzerine oturtuldu. Daha sonra ilerde sağa sola uzatmalar olacak. Mahalleye ilk geldiğimizde böyle bir ev yapacağımızı kimse beklemiyordu. Samanları ilk aldığımda, ‘herhalde hoca mandıra ile uğraşıyor, hayvanları var’ diye düşündüler. Belki çok kişi güldü. Ama benim hayalimde saman ev hep vardı. Birçok aileye de örnek oldu. Arsa arayıp bu şekilde ev yapmak isteyenleri duydum. Doğa ile uğraşmak isteyen birçok arkadaşımız oldu. Misafirden, burayı ziyaret etmek isteyenlerden artık iş yapamaz hale geldik.”


BENZER YAZILAR