2018’de emlak sektörünü neler bekliyor?

Yazıyı paylaş:


Gayrimenkul sektörü 2017 yılını konut kredilerindeki faiz artışının yüzde 1’lerin üstüne çıkması, enflasyon, döviz kurundaki yüksek dalgalanma ve çok hızlı artan malzeme ve işçilik maliyetleriyle sonlandırmaya hazırlanırken 2018’e temkinli yaklaşıyor. Zor bir dönem geçirmesi nedeniyle bu yıl maliyet artışını fiyatlara yansıtamayan sektörde fiyat artışları enflasyonun altında ilerledi. Maliyet artışının yılbaşından itibaren piyasaya yansımasıyla birlikte satışlarda bazı bölgelerde seyrelme olabileceği tahmin ediliyor.

2018’de fiyatlar düşmez
Sektöre bakıldığında sadece temmuz, ağustos, eylül aylarında inşaat maliyetleri bir önceki aya göre yüzde 22.1, işçilik ücretleri ise 11.9 oranında arttı. Satışların düşmemesi için maliyet artışını fiyatlara yansıtamayan bunun yerine kâr marjını kısmayı göze alan sektörde fiyat artışları enflasyonun altında ilerledi, hatta enflasyondan arındırıldığında fiyatlarda bir düşüşten bahsediliyor. TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, sektörün yeni yıldan itibaren maliyet kaynaklı fiyat artışına geçmesinin beklendiğini belirterek, fiyat düşmesinin mümkün olmadığını ancak paranın en değerli yatırım aracının emlak olmasından ötürü satışların pik yapmasa bile totalde çok fazla etkilenmeyeceğini, sadece belli noktalarda ve dönemlerde seyrelmeler yaşanacağını söyledi.

Konut alımında beklemeye geçildi
Döviz kurundaki hızlı yükselişin insanların konut alımında beklemeye geçildiğini aktaran Hakan Erilkun, maliyet artışının yılbaşından itibaren piyasaya yansımasıyla birlikte satışlarda Ocak sonu ve Şubat ayı rakamlarında bir miktar düşüş yaşanacağını belirtiyor. Hakan Erilkun, “Yılbaşı stok eritme döneminin Ocak ayına kadar devam eden çalışmalarının ardından fiyatlar, hammaddede dışa bağımlılık ve artan maliyetlerden ötürü yüzde 10 oranında artış gösterecek. Bu da fiyat talep dengesinde birtakım değişiklikler yaratacak. Piyasanın yeni maliyetlere entegre olup satış hızını artırması zaman alacaktır. Ancak totaldeki rakamlar yeni yılda bahar dönemi içinde toparlamış olur” dedi.


BENZER YAZILAR