Denizli konut satış fiyatı artışında bir numara!

Yazıyı paylaş:

Gayrimenkul sektörünün nabzını ölçen ve Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan, 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endeksleri’nin 2017 Şubat ayı sonuçları açıklandı.

 

İşte REIDIN Emlak Endeksleri Şubat ayı raporunda öne çıkan noktalar… 

 

Konut satış fiyatları en çok Denizli’de arttı

• Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 1.10 oranında, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 8.97 oranında artış gerçekleşti.

• 2017 Şubat ayında Denizli’de metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.09 oranında artarken, Denizli fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

Yalova ise aynı dönem içerisinde yüzde 0.73’lük oranla konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir olarak açıklandı.

 

Kira değerleri en çok Aydın’da yükseldi

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.10, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 5 oranında artış gerçekleşti.

 

• Şubat ayında Aydın‘da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.01 oranında artarken, Aydın kiraların en çok yükseldiği şehir oldu.

• Aynı dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde 2’lik oranla Afyonkarahisar oldu.

 

Aydın amortisman süresi en kısa şehir

• Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği şehirlerin başında Aydın geldi.

• Yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranları ise Aydın, Van ve Giresun şehirlerinde ölçüldü.

 

 


BENZER YAZILAR