Evinizde yenilik yapmanız gerektiğini gösteren işaretler

Yazıyı paylaş:


Her on yılda bir evinizde yapacağınız kontrol, bakım, onarım ve tadilat işlemleri sağlıklı sonuçlar verecektir. Bazen her şey yolundaymış gibi görünür ancak eşyanın yıpranma payı olduğunu unutmayın. Üstelik bazı ev eşyalarını, on yıldan daha kısa sürede de yenilemeniz gerekebilir. Aksi takdirde birden bozulan çamaşır makinesi, temizlenemeyen halılar vb. gibi birçok unsur keyfinizi kaçırabilir. Peki evde hangi eşyaların yıpranması, eskimesi konforunuzu bozabilir? İşte hem sağlığınızı hem de konforunuzu korumanız için evinizde yapmanız gereken önemli değişiklikler…

 

Halılar

Ortalama bir halının yaklaşık on yıllık bir ömre sahip olduğu düşünülür. Tabii bu süre evde yaşayan kişi sayısı ve evcil hayvan varlığı gibi faktörlere göre azalabilir.
Eğer bir halıda yırtıklar ve kalıcı lekeler mevcutsa iyi bir temizlik sonrasında dahi mikrop üretmeye devam edebilir. Evinizdeki halılardan, temizlikten sonra da iyi kokular gelmiyorsa halılarınızı değiştirmenin vakti gelmiş olabilir.

 

Her evde mutlaka olması gereken 4 şey!

 

Çöp kutuları

Çöp kutuları bakterilerin çoğalabileceği alanlardır. Hem banyo hem de mutfakta bulunan çöp kutularında deformasyon varsa bakteri ve mikroplar çatlak ve deliklerde varlıklarını sürdürüp, sağlığınızı tehdit edebilir. Çöp kovalarını sürekli temizleseniz de belli bir zaman aşımını beklemeden deforme olup olmadığını kontrol etmeniz gerekebilir.

 

Bulaşık ve çamaşır makinesi

On yılı aşkın bir süredir kullanılan çamaşır ve bulaşık makinelerinin değişim vakti gelmiş olabilir. Eski makinelerde genellikle su sızıntıları, performans yetersizliği gibi sorunlar görülür. Eğer on yılı aşkın süredir kullandığınız çamaşır ya da bulaşık makineniz size hiçbir sorun çıkarmadıysa çok şanlısınız! Ancak enerji tasarrufu yapan yeni bir makine hem kullanışlı hem de daha tasarruflu olacaktır.

 

Odalara göre duvar rengi seçmenin püf noktaları!

 

Duvarlar

Evinizi ne zaman yeniden boyamanız gerektiğine dair belirgin bir kural yok. Yaşadığınız yerin hava koşullarına, nem faktörüne göre boya badana işlemlerini yaptırabilirsiniz. Genellikle ev içinde en çok kullanılan odaların iki yılda bir boyanması tercih edilir. Ancak on yıldır boyanmamış bir odanız varsa vakit kaybetmeden boya işlerine girişebilirsiniz.

 

Banyo

Duş ve lavabo armatürlerini dezenfekte etmek sağlık açısından çok önemlidir. Yaşadığınız evde sizden önce ikamet edenler de olabilir, böyle bir durumda tüm banyo demirbaşlarını kontrol etmelisiniz. Çatlak, kırık fayanslar bakteri ve mikropların çoğalmasına zemin hazırlayacağı için kontrolleriniz olumsuzsa tadilata ihtiyacınız olabilir.

 

Küçük banyonuzu büyük göstermenin 5 yolu

 

Pencereler

Yaz ayları, pencerelerinizi kontrol etmek için harika bir zamandır. Kış mevsimi gelmeden pencere sistemlerinizin sağlamlığını kontrol edebilir, soğuk havalardan korunmak için önleminizi alabilirsiniz.

 

Evde tadilata başlamadan bunlara dikkat edin!

 


BENZER YAZILAR