Konut kredisi ile ev alanlar dikkat!

Yazıyı paylaş:


Yeterli miktarda peşinata sahip olmayanlar, ev alırken konut kredisi kullanmayı tercih ediyor. Konut kredisi kullanarak ev sahibi olanları yakından ilgilendirecek bir açıklama Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’den geldi.

 

Konut Kredisine Uygun Evler!

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşların ev sahibi olabilmek için konut kredisi kullandıklarını belirterek, ödenen KDV’lerin geri alınabileceğini söyledi.
Buna göre kredi kullanıldığında;
• 150 metrekarenin altındaki evler için çekilen tutarın yüzde 1’i,
• 150 metrekare ve üzeri evler için yüzde 8’i kadar KDV ödenebiliyor.

 

Konut kredisi nasıl yeniden yapılandırılır?

Ödediğiniz KDV’yi geri alabilirsiniz
Mahmut Şahin, konutun kredi kullanılarak alınması durumunda tüketicilerin ödedikleri KDV miktarını geri alabildiklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kullanılan konut kredisi için bankalar KDV alıyor. Tüketici aldığı daireyi peşin değil de kredi ile alması durumunda tüketici lehine durumlar ortaya çıkıyor. Tüketicilerimiz bunlardan habersiz. Çekilen kredi rakamları yüksek olduğu için KDV oranı yüzde 1 bile olsa yüksek miktarda rakamlar ortaya çıkabiliyor. 150 metrekareden küçük daireler tamam ama 150 metrekareden büyük bir daire almışsanız KDV oranı yüzde 8’e çıkıyor. Toplamda 200 bin liralık bir kredi çekseniz bunun KDV’si 16 bin liraya kadar çıkabiliyor. Bu miktarı inşaat şirketleri ya da müteahhitlere ödüyoruz. Bu durumu inşaat firmaları da bilmiyor. Eğer sizden KDV alınmışsa ve siz kredi ile almışsanız bu KDV’yi geri alabilirsiniz.”

 

KDV tutarını geri almak için kim, nereye başvurmalı?
3095 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17. Maddesine dikkat çeken Başkan Şahin, konut kredisi ile gayrimenkul sahibi olanları yakından ilgilendirecek şu açıklamayı yaptı:
“116 seri numaralı Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin 4/2 maddesi ‘fazla veya yersiz olarak hesaplanan vergi, öncelikle satıcı tarafından alıcıya iade edilecektir’ demektedir. Konutunu finansal kiralama yöntemi veya sahip olduğu konutu teminat göstererek alan tüketiciler KDV’den muaf olduklarını bilmelidir. Tüketicilerimiz, alınan KDV tutarına göre, gerek il ve ilçe hakem heyetlerine gerekse Tüketici Mahkemelerine başvurarak haksız alınan bu tutarların geri iadesini isteyebilirler. 2 bin 320 liraya kadar bağlı bulundukları Kaymakamlık Hakem Heyetlerine, 2 bin 320 lira ile 3 bin 480 lira arasındaki tutarlar için Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan İl Hakem Heyetlerine, 3 bin 480 lira ve üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvurarak yukarıda söylediğim kanun maddelerini de belirtip haksız alınan bu bedeli geri alabilirler.”


BENZER YAZILAR