Yıllık kira getirisi en yüksek 3 şehir!

Yazıyı paylaş:

Türkiye İş Bankası’nın desteği ile hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi’nin 2017 yılı Aralık ayı sonuçları açıklandı. Türkiye genelinde 68 ili kapsayan REIDIN Emlak Endeksi Aralık ayı sonuçlarına göre, konut fiyatlarında, bir önceki aya göre yüzde 0.80 oranında artış yaşandı. Aralık ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.04 oranında artan Balıkesir, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

 

Konut satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir Balıkesir

Aralık ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.04 oranında artan Balıkesir, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde -0.14 oranı ile Bilecik oldu.

 

Satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 il

Yıllık artış oranları değerlendirildiğinde, Aralık ayında satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği ilk 5 il; Balıkesir (yüzde 26.90), Giresun (yüzde 26.82), Edirne (26.82), Bursa (25.89) ve Aksaray (23.00) oldu.

 

Kirada en yüksek aylık artış yüzde 2 ile Nevşehir’de

Türkiye genelinde 68 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde ise Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0.16, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 7.19 oranında artış gerçekleşti.
Aralık ayında Nevşehir’de metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2 oranında arttı ve Nevşehir kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönemde konut kira değerlerinin en çok azaldığı şehir ise yüzde -2 oranı ile Adıyaman oldu.

 

Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir

Kiralık konut fiyatlarının yıllık bazda en çok yükseldiği 5 şehir ise sırasıyla; Aydın (yüzde 22.57), Yozgat (yüzde 22.43), Zonguldak (21.57), Kırklareli (yüzde 20.47), Muğla (yüzde 18.83) oldu.

 

En yüksek yıllık kira getirisi Aydın, Van ve Kırklareli’de

Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede karşılayabildiği illerin başında, Aralık ayı itibarıyla Aydın, Van ve Kırklareli geldi.

Aynı zamanda kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanan REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları da, Aralık ayında en yüksek Aydın, Van ve Kırklareli’de ölçüldü.

 

 


BENZER YAZILAR