Emlak danışmanları için telefon görüşmesi ipuçları!

Yazıyı paylaş:

Gayrimenkul sektöründe başarılı bir emlak alışverişinin ilk adımı telefon görüşmelerinde başlıyor. Ev satın almak veya kiralamak, evini satmak veya kiralamak isteyen potansiyel müşteriler, ilk izlenimin oluştuğu telefon görüşmelerinde konuştuğu emlak danışmanıyla çalışıp çalışmamaya karar verebiliyor.

 

Ev arayanlar hangi emlak danışmanlarını seçiyor?

 

Emlak danışmanları müşterilerle telefonda nasıl konuşmalıdır?

Emlakta müşteri memnuniyetinin ilk adımı telefon görüşmeleri olduğundan, bu esnada dikkatli, ilgili ve özenli davranan gayrimenkul danışmanları portföylerini daha hızlı büyütebiliyor.

Peki başarılı bir emlak kariyeri için potansiyel müşterilerle telefonda nasıl konuşmalı? Telefon görüşmesi nasıl başarılı bir emlak satışına dönüşür? İşte emlakta başarılı bir telefon görüşmesinin ipuçları…

1) Emlak ofisini ve kendinizi tanıtın

• Potansiyel bir müşteriniz tarafından arandığınızda, telefonu açar açmaz şirketinizin ve kendinizin ismini söyleyin. Örneğin; bir kiralık ya da satılık ilanı için telefonunuz çaldıysa “Merhaba, X Emlak, ben …” şeklinde bir karşılama yapmalısınız. Bu şekilde arayan kişi doğru yeri aradığını ve yetkili bir kişiyle görüştüğünü düşünür.

 

2) Anahtar soru: “Size nasıl yardımcı olabilirim?”

• Kendinizi tanıttıktan sonra telefon konuşması gerçekleştirdiğiniz kişinin adını öğrenerek, görüşme boyunca kendisine “Ali Bey” veya “Ayşe Hanım” diye hitap etmelisiniz.

• İsmini öğrendiğiniz potansiyel müşterinize yöneltmeniz gereken ilk profesyonel soru “Size nasıl yardımcı olabilirim?” olmalı… Hangi emlak ilanınızdan bahsediyor, kiralık mı satılık mı bakıyor, ilanınızı nerede görmüş gibi birçok ayrıntıyı bu esnada öğrenebilirsiniz. Eğer arayan kişi bu bilgilere vâkıf değilse, sorularınızla yönlendirici olun ve net olarak ne istediğini anlayın.

• Eğer potansiyel müşteri bir ilan üzerine size ulaşmıyorsa, aradığı emlak ile ilgili detayları öğrenmelisiniz. Örneğin, Beylikdüzü’nde kiralık bir daire arayışında ise oda sayısından bina yaşına, cephe tercihinden fiyat aralığına kadar önemli bilgileri sormalısınız.

 

3) Dikkatlice dinleyin, not alın

• Telefon görüşmesi boyunca potansiyel müşterinizin ne söylediğini dikkatlice dinleyin ve not alın. Nerede ev arıyor? Satılık mı, kiralık mı? Hangi özelliklerde ev arıyor? Aradığı evin fiyat aralığı nedir?

• Not aldıktan sonra potansiyel müşterinizin söylediklerini teyit edin. Örneğin; “Avcılar Cihangir’de 250-300 bin TL fiyat aralığında, mutlaka balkonu olan 2+1 daire arıyorsunuz.” şeklinde konuşmayı özetleyin. Benzer ilanlar varsa bunlardan da bahsedebilirsiniz.

 

Ev satışı hızlandıran 9 sihirli kelime!

 

4) Randevu verin, geri dönüş yapın

• Telefon görüşmesinin sonunda, portföyünüzde yer alan potansiyel müşterinizin taleplerini karşılayan emlak ile ilgili bir ziyaret tarihi belirlemelisiniz.

• Randevuyu not ederken, konuştuğunuzu kişinin iletişim bilgilerini de kaydetmeyi unutmayın.

• Son olarak emlak ziyareti için belirlediğiniz randevu günü hatırlatma için arayacağınızı belirterek, güzel dileklerle telefon görüşmesini sonlandırın.

 

5) Ulaşım konusunda destek olun

• Arayan kişi evi hemen görmek istiyorsa ve imkânınız varsa bir araç göndererek kolayca evi görmeye gelmesini sağlayabilirsiniz.

• Aynı şekilde benzer alternatif daireler varsa, bunlara da bakabileceğinizi belirterek, günü programlayabilirsiniz.


BENZER YAZILAR