Emlak değerlemeye yeni düzenleme geliyor!

Yazıyı paylaş:


Devlet, vatandaşı yüksek emlak değerleme oranlarından korumak için yeni düzenleme getiriyor. “Emlak değerleme takip sistemi” düzenlemesiyle beraber fahiş değerleme oranları sona erecek.

 

Emlak vergisi değer artışı yüzde 50’den fazla artmayacak!

Yeni düzenleme ile emlak vergisi değer artışı gelecek yıl yüzde 50’den fazla artmayacak. Bir başka deyişle, bir yerin metrekare değeri 2018’de bu yıl belirlenen değerin yüzde 50’sinden fazla olamayacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın konuyla ilgili açıklamaları ise şöyle: “Bazı bölgelerde ekonomik gerekçelerle örtüşmeyecek düzeyde vergi değerleri belirlendiğini vurgulayarak, “Vatandaşımızı mağdur eden bu uygulamalara izin verilmeyecek. Her ne şekilde olursa olsun bir yerin metrekare değeri 2018 için bu yıl belirlenen değerin yüzde 50 daha fazlası olamaz” dedi.

 

Emlak vergisinde belediyelere daha düşük bedel belirleme hakkı

Emlak değerleme takip sistem düzenlemesi belediyelere emlak vergisinde daha düşük bedel belirleme hakkı tanıyor. Türkiye’de toplamda bin 397 belediye yeni düzenlemeyi dikkate alarak gelecek yıla ilişkin beyan dönemi çalışmalarını devam ettiriyor. Değerlerin yüzde 50’yi aştığı yerlerde, arsa ve arazi birim değerleri yüzde 50 artırılmış kabul edilecek. Takip eden yıllarda yüzde 50 sınırı ile oluşan değer, emlak vergisi değerini esas alan diğer vergi ve harçlar için de geçerli sayılacak.

 

Vatandaşa itiraz hakkı

Emlak değerleme takip sistemi kapsamında, vatandaşın hakları korunacak. Böylelikle vatandaş rayiç bedelini (gayrimenkulün günümüz piyasasındaki alım-satım değeri) öğrendiği andan itibaren itiraz da bulunup, vergi mahkemelerine dava açabilme hakkına sahip olacak.

 


BENZER YAZILAR