Alanya satılık daire fiyatları 170 bin 452 TL’den başlıyor!

Yazıyı paylaş:

Alanya, 299 bin 464 nüfusu ile Antalya’nın en kalabalık üçüncü ilçesi olarak öne çıkıyor. Akdeniz Bölgesi’nin hızla büyüyen ilçesi Alanya turistik bir ilçe dikkat çekiyor. Doğası, denizi, Tarihi eserleri, geniş plajları, kafeleri ve modern otelleri ile “tatil beldesi” denildiğinde ilk akla gelen yerlerden Alanya, Antalya’ya sadedce 135 km mesafede yer alıyor. Antalya’nın turistik ilçelerinden Alanya yurt içi ve yurt dışında pek çok turistin ziyaret ettiği bölgelerden. Özellikle yaz aylarında nüfusun arttığı Alanya ilçesi, turizmin önemli merkezlerinden biri olarak adından söz ettiriyor. Ekonomisi turizm ve tarıma dayalı Alanya’da toplam 102 mahalle var.  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2017 verilerine göre, şehrin en kalabalık mahallesi Mahmutlar, en az nüfuslu mahallesi ise Yasirali oldu.  İçenin en uzun güney sahillerine sahip Alanya’yı ön plana çıkaran başlıca yerler ise şöyle; Alanya Kalesi, Kızılkule, Tersane, Tophane ve Ehmedek ve Damlataş Mağarası. Alanya’ya kara, hava, demir ve deniz yoluyla ulaşım sağlamak mümkün. Aynı zamanda Gazipaşa Havalimanı’nın inşa edilmesi ilçenin yıldızını parlattı. Yeni projelerin artış gösterdiği Alanya, yazlık daire aramalarının yüksek olduğu turizm ilçelerinden. Peki, Alanya satılık daire fiyatları ne kadar? İşte Alanya emlak piyasası hakkında önemli bilgiler…

 

Alanya satılık daire fiyatları 170 bin 452 TL’den başlıyor!

Zingat Bölge Raporu 2018 Temmuz ayı verilerine göre, Alanya satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 2 artış gösterdi. Antalya’nın turistik ilçelerinden Alanya’da ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 273 TL olurken, konut yatırım geri dönüş süresi 24 yıl olarak hesaplanıyor. 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Alanya satılık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için, minimum 170 bin 452 TL, maksimum 284 bin 100 TL arasında değişirken, ortalama konut satış fiyatı 227 bin 269 TL  olarak gösteriliyor.

 

Alanya kiralık daire fiyatları ne kadar?

Alanya’da iki üniversitenin olması kiralık daire talebini artıran unsuların başında geliyor. Zingat.com Bölge Raporu2018 Temmuz ayı verilerine göre, Alanya’da kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için 583 TL ile 971 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı 777 TL olarak belirtiliyor.

 

Mahmutlar satılık daire fiyatları ne kadar?

Alanya’nın en kalabalık mahallesi Mahmutlar aynı zamanda şehirde satılık konut fiyatında en yüksek aylık artış oranına sahip yer oldu. Zingat Bölge Raporu 2018 Temmuz ayı verilerine göre, Mahmutlar satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 2 artış gösterdi. Mahmutlar Mahallesi’nde ortalama konut metrekare fiyatları 2 bin 126 TL olurken, geri dönüş süresi 25 yıl olarak hesaplanıyor.  2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Mahmutlar’da satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 159 bin 482 TL ile 265 bin 800 TL arasında değişiyor.

 

 

 


BENZER YAZILAR