Sivas emlak piyasası hakkında bilinmeyenler

Yazıyı paylaş:

Sivas, Anadolu’nun önde gelen şehirleri arasında yer alıyor. Türkiye İstatistik Kurumu 2017 verilerine göre, 622 bin nüfusa sahip olan Sivas, aynı zamanda Türkiye’nin yüzölçümü en büyük ikinci şehri olması özelliği ile öne çıkıyor. Geçmişten bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapan şehir sosyal ve ekonomik açıdan günden güne gelişiyor.

 

Sivas emlak piyasası ile adından söz ettiriyor!

Sivas şehri yeni projelerle gelişimini sürdürmeye devam ediyor.  Sivas’ta Merkez, Şarkışla, Yıldızeli, Suşehri, Gemerek, Zara, Kangal, Gürün, Divriği, Koyulhisar, Altınyayla, Hafik, Ulaş, İmranlı, Akıncılar, Gölova ve Doğanşar olmak üzere toplam 17 ilçe bulunuyor.  2017 TÜİK verilerine göre, şehrin en kalabalık ilçesi Merkez, en az nüfuslu ilçesi ise Doğanşar oldu. Sivas’ın Türkiye genelinde tüm illerle karayolu bağlantısı var, bu da bölgeyi pek çok yerden ayırıyor. Ulaşım ağı üzerinde bir kavşak noktası oluşturulan Anadolu şehirlerinden Sivas, gayrimenkul yatırımcıları için önemli bir konumda bulunuyor. Emlak piyasasıyla adından söz ettiren şehirde satılık daire fiyatları ne kadar? İşte Sivas emlak piyasasına dair bilinmeyenler…

 

Sivas’ta konut yatırım geri dönüş süresi 19 yıl

Sivas satılık daire seçeneğinin fazla olduğu bir şehir olarak adından söz ettiriyor. 2+1, 3+1 gibi farklı konut tiplerinin bulunduğu Sivas’ta gayrimenkul fiyatları yatırımcıların yakın merceğinde. Zingat.com Bölge Raporu 2018 Ağustos verilerine göre, Sivas şehrinde ortalama konut metrekare fiyatları 1.452 TL olurken, geri dönüş süresi 19 yıl olarak hesaplanıyor. 2018 yılı emlak endeksi ve bölge raporunda Sivas satılık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için en düşük 108 bin 870 TL, en yüksek 181 bin 500 TL arasında değişirken, ortalama konut satış fiyatı 145 bin 160 TL olarak ölçümleniyor.

 

Sivas kiralık daire fiyatları ne kadar?

Cumhuriyet Üniversitesi’nin bulunduğu Sivas’ta çok sayıda öğrenci yaşıyor. Öğrenci sayısının fazla olması doğrudan bölgedeki kiralık daire fiyatlarının etkiliyor. Üniversite öğrencileri yurtların yanı sıra kiralık daireleri de tutmayı tercih ediyor. Zingat Bölge Raporu verilerine göre, Sivas kiralık daire fiyatları ise minimum 475 TL, maksimum 791 TL arasında değişiklik gösteriyor. Şehirde 100 metrekarelik bir dairenin ortalama kira fiyatı 633 TL olarak gösteriliyor.

Sivas’ta yer alan satılık daire ilanları hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız, tüm Sivas satılık daireler için tıklayın!


BENZER YAZILAR