TOKİ’den borç kapatan kampanya

Yazıyı paylaş:

TOKİden yapılan açıklamaya göre, yüzde 24 indirim kampanyası dahilinde 11 günde 4 bin 955 konut ve iş yeri alıcısı, 212 milyon 35 bin liralık borçlarını kapatarak tapularını almaya hak kazandı. Diğer taraftan borcunun belli bir kısmını ödeyen 527 kişi de 16 milyon 455 bin liralık borç kapatarak, yüzde 24 indirim kampanyasından yararlandı.

 

5 bin kişi borcunu kapattı

TOKİ’nin yüzde 24 indirim kampanyasına 11 günde katılan vatandaşların yüzde 95’i, 217 milyon liralık borçlarını “yastık altı” diye tabir edilen kişisel tasarruflar ile kapattı.

Kısmi ödeme yapan vatandaşlar ile kampanyadan bu süreçte toplam 5 bin 482 vatandaş yararlandı. Toplam 228 milyon 490 bin liralık borcun 217 milyon lirası “yastık altı” diye tabir edilen kişisel tasarruflarla kapatıldı.

 

TOKİ Başkanı Ergün Turan, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu

“Kampanyamızdan ilk 11 günde yararlanan vatandaşlarımızın yüze 95’i, borcunu ‘yastık altı’ diye tabir ettiğimiz kişisel tasarrufları ile kapattı. Bizim, politikamız gereği muhatap olduğumuz kitle, dar gelirli ya da orta gelire sahip aile ve bireylerdir. Bu kesimin rahat ödeme yapabilmeleri için sürekli kampanyalar düzenliyoruz. Gerek katılım oranı gerekse kredi kullanmadan ödeme yapılan oran bizleri sevindirdi. Kredi kullanılmadan tasarruf ile gelen ödemeler ekonomiye kazandırıldı.”

 

16 milyonluk borç kapatıldı

Bu yıl ikincisini düzenledikleri indirim kampanyasında esnek ödeme yaptıklarını vurgulayan Turan, yüzde 24 indirim kampanyasın bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşların da yararlanabildiğini bildirdi.

Turan, borcunun tamamını kapatamayan 527 konut ve iş yeri alıcısının, yaptıkları 16 milyon 455 bin liralık peşin ödemelerle yüzde 24 indirim kampanyasından faydalandığına değindi.

Yüzde 24 indirim kampanyasında toplam 5 bin 482 vatandaşın  faydalandığını belirten Turan, toplam 228 milyon 490 bin lira ödeme yapıldığını aktardı.

 

TOKİ’nin indirim kampanyası için son başvuru 19 Ekim 2018!

Ergün Turan, kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarının 19 Ekim 2018 tarihine kadar ilgili bankaya başvurabileceğine işaret ederek, “Kampanyadan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın son başvuru tarihine kadar müracaatlarını yapması gerekir. Bu tarihten sonra borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak.” ifadelerini kullandı.

Kampanyadan, satışları 2017 yılı haziran ayı sonuna kadar gerçekleştirilmiş ve geri ödeme taksiti 2017 yılı haziran ayı sonuna kadar başlamış konut ve iş yerleri sahiplerinin yararlanacağını vurgulayan Turan, vadesi 12 ay ve daha az kalan projelerin indirim kampanyasına dahil edilmediğini kaydetti.

Ergün Turan, indirim uygulaması kapsamına alınan projelerdeki konut ve iş yeri alıcılarının başvuru tarihinden itibaren idareye ödemekle yükümlü oldukları aidat ve emlak vergisi gibi herhangi bir borçlarının bulunmaması gerektiğine dikkati çekti.

Vatandaşların birikimlerini konut amaçlı kullanılmasının sektöre duyulan güven ve ilginin göstergesi olduğuna dikkat çeken Turan, “Birikimlerin konut amaçlı kullanılması, sektörümüze duyulan güven ve ilginin göstergesidir.” değerlendirmesini yaptı.

İnşaat sektörünün, alt sektörleriyle birlikte her geçen gün büyümekte, gelişmekte ve Türk ekonomisinin lokomotifi olmaya devam etmekte olduğunu aktaran Turan, “İnşaat sektöründeki hadise çok geniş ve hızlı şekilde katmanlara ulaşan bir sektör. Ekonomik büyüme olduğunda itici güç olarak ortaya çıkıyor. İnşaat sektörüne gözümüz gibi bakmalıyız.” diye konuştu.

 

TOKİ’den borç bitiren kampanya!

Kaynak: AA


BENZER YAZILAR