Türkiye’de 5,5 milyon konut dönüşmeyi bekliyor!

Yazıyı paylaş:

Esenler kentsel dönüşüm açısından örnek ilçelerden biri oldu. Bölgede, 2012 yılından bugüne 25 bin konut dönüştürüldü, 100 bin bağımsız birim ise dönüşmeyi bekliyor. Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Ercan, “Kentsel dönüşümün başladığı 2012 yılından beri Esenler’de 25 bin konut dönüştü. Ayrıca, 100 bin bağımsız birim de dönüşmeyi bekliyor” dedi. Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği (ESİNDER) Başkanı Özkan Ercan, Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen 6306 sayılı Afet Riski altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un çıkması sonrası ilçede hareketliliğin başladığını ifade etti. AA’ya açıklama yapan Ercan, son 6 aya kadar dönüşümü yavaşlatan ciddi unsurlar bulunduğunu, kanundaki değişikliklerin kentsel dönüşüme hız kattığını belirterek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin kentsel dönüşüme büyük önem verdiğini, dönüşümün önündeki engelleri kaldırmak için hak sahibinden müteahhide kadar bütün paydaşlarla toplantılar gerçekleştirdiğini, bu konuda yeni beklentileri olduğunu söyledi.

 

 

Kamu bankaları kentsel dönüşüm kredisine yönelmeli
Kentsel dönüşüm kredisinde kamu bankalarının henüz istenilen noktada olmadığına dikkat çeken Ercan, “Kentsel dönüşüm kredisinde kamu bankaları inisiyatif alsın. Nasıl ki faiz oranlarının düşmesi ipotekli satışları artırdıysa kamu bankalarının kentsel dönüşüm kredisine odaklanması da dönüşümü hızlandırır” diye konuştu.

 

Esenler’de 25 bin konut dönüştürüldü

Türkiye’nin henüz kentsel dönüşümün başında olduğunu, halihazırda ülke genelinde 5,5 milyon adet konutun dönüşüm beklediğini kaydeden Ercan, “Ülkemizde dönüşecek daha çok konut var.” ifadesini kullandı. Ercan, kentsel dönüşümün başladığı 2012 yılından beri Esenler kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte 25 bin konutun dönüştüğünü belirterek, “Ayrıca, 100 bin bağımsız birim de dönüşmeyi bekliyor. İlçemiz bu noktada birçok kentten daha iyi durumda. Neredeyse Türkiye’nin bazı küçük illerindeki toplam sayı kadar konut dönüştü.” dedi.


BENZER YAZILAR