Maketten ev alanlar için 5 öneri!

Yazıyı paylaş:


Maketten ev almaya mı karar verdiniz? Ön ödemeli konut satışlarının, gayrimenkul yatırımcıları için finansal açıdan avantajlar taşıdığı bir gerçek. Peki maketten ev almadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

 

Yatırım amaçlı alınacak evde aranacak 8 özellik

 

Maketten ev alırken nelere dikkat etmeli?

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye’nin birçok bölgesinde yeni projeler hayata geçiriliyor. Son dönemde özellikle konut kampanyaları ve konut kredilerinde sunulan avantajlar göz önüne alındığında, pek çok kişi sadece ön ödeme yaparak henüz inşaatı başlamamış konutlardan ev satın alma yoluna gidiyor.

 

Hayalinizdeki eve giden 3 yol!

 

Eğer maketten ev almaya karar verdiyseniz, sizi bekleyen ilk adım ön ödemeli konut satış sözleşmesini imzalamak.
Ön ödemeli konut satış sözleşmesi; tüketicinin konut amaçlı bir taşınmaz için satış bedelini önceden taksitli veya peşin olarak ödemeyi, satıcının ise bedelin bir kısmının veya tamamının ödenmesinin ardından taşınmazı tüketiciye teslim etmeyi üstlendiğini gösteren belge… Dolayısıyla, maketten ev alırken dikkat etmeniz gereken ilk adım, sözleşmeyi detaylarıyla incelemek ve imza atacağınız sözleşme maddeleriyle ilgili tamamen mutabık kaldığınıza emin olmak.

makettenev.2

Maketten ev alacaklar için dikkat edilecek 5 konu
Ön ödemeli, yani maketten satışlarla ev sahibi olmadan önce özen gösterilmesi gereken konular listesini gözden geçirmekte fayda var.

1) Ön ödemeli satış yapabilmenin yasal olarak ilk şartı, söz konusu binanın yapı ruhsatının alınmış olması.
2) Yasalar, satışın tapu siciline tescil edilmesi, satış vaadini içeren anlaşmanın noter tasdikli olmasını şart koşuyor.
3) Tüketici Kanunu, ön ödemeli satışlarda konut adedi 30 ve üzerinde olan projelerde firmaların, bina tamamlama sigortası yaptırması veya banka teminat mektubu, hak ediş sistemi ve bağlı krediyle teminat yollarından birini seçmesini söylüyor. Sözleşme imzalayacağınız firmaya bu belgelerden birine sahip olup olmadığını sormayı ihmal etmemelisiniz.
4) Daire planını dikkatle incelemeli ve özellikle net-metrekare hesabını iyi yapmalısınız.
5) Sigorta primlerini yatıran müteahhidin konutları teslim edememesi durumunda, sigorta şirketi, tüketicinin konut için o tarihe kadar ödediği peşinat ve taksitler dahil tüm bedeli tüketiciye yasal faiziyle birlikte ödüyor.


BENZER YAZILAR