Mersin’de kiralık ev bulma rehberi  

Yazıyı paylaş:


Mersin, Akdeniz Bölgesi’nin dikkat çeken şehirleri arasında yer alıyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkan şehir ülkemizin en büyük limanlarından birine sahip olmasıyla diğer yerlerden ayrılıyor. Mersin aynı zamanda Türkiye’nin en kalabalık on birinci şehri olarak öne çıkıyor. Ekonomisi tarım, ticaret ve sanayiye dayanan şehir, denizi, doğası sahil bandındaki konumuyla dikkat çekiyor. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Mersin, deniz ve yayla turizmi potansiyelinin yüksek olduğu şehirlerden. Mersin’de toplam 13 ilçe bulunuyor. O ilçeler ise şöyle: Tarsus, Toroslar, Akdeniz, Yenişehir, Mezitli, Erdemli, Silifke, Anamur, Mut, Bozyazı, Gülnar, Aydıncık ve Çamlıyayla. 2017 TÜİK verilerine göre, Mersin’in en kalabalık ilçesi Tarsus, en az nüfuslu ilçesi ise Çamlıyayla oldu.

 

Mersin emlak piyasası

Mersin, turizminin yanı sıra gayrimenkul sektöründe de adını duyurmayı başardı. Yazlık konut alımlarının yüksek olduğu yerlerden Mersin’de farklı konut tiplerinin bulunuyor. Mersin’de satılık ve kiralık daire fiyatları yakından takip ediliyor. Son yıllarda konut fiyat artışıyla adından söz ettiren Mersin’de, özellikle sahil şeridindeki ilçeler yoğun ilgi görüyor. Peki, Akdeniz’in konutta kazandıran şehri Mersin’de kiralık daire fiyatları ne kadar? İşte Mersin’de kiralık daire arayanların bilmesi gerekenler:

 

Mersin kiralık daire fiyatları 541 TL’den başlıyor!

Kiralık daire fiyatları, bölgede yaşamak ve gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin yakından takip ettiği konuların başında geliyor. Aynı zamanda bölgede üç üniversite kampüsünün bulunması kiralık daire arayışını hızlandıran etkenlerden. Zingat.com Bölge Raporu 2018 Ağustosl ayı verilerine göre, Mersin kiralık ev fiyatı ortalama 100 metrekare için minimum 541TL, maksimum 901 TL arasında değişirken, ortalama kira fiyatı 721 TL olarak ölçümleniyor. Şehirde kiraya verilen bir konutun yatırım geri dönüş süresi, bir başka deyişle amortisman süresi 17 yılı buluyor.

 

Tarsus kiralık daire fiyatları ne kadar?

Mersin’in en kalabalık ilçesi Tarsus’ta 100 metrekarelik bir dairenin kira fiyatı en düşük 443 TL, en yüksek 739 TL olarak gösterilirken, ortalama kira fiyatı ise 591 TL olarak belirtiliyor. İlçede kiraya verilen bir konutun yatırım geri dönüş süresi 21 yılı buluyor.

 

Mersin’de yeni projeler artıyor!

Liman şehri Mersin’de son yıllarda yeni projeler artıyor. Özellikle ulaşım projeleri doğrudan konut fiyatlarını etkiliyor. Hızla gelişmeye devam eden şehirde, ulaşım projeleri devam ediyor. Bölgede ulaşım sorununun çözülmesi amacıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Hafif Raylı Sistem Projesi’nin, 2021 yılında tamamlanması planlanıyor. Mezitli-TCDD Garı arasında toplam 16,24 kilometre uzunluğunda olacak olan hat, Mersin Gar’ından başlayacak ve Mezitli’de sona erecek. Diğer taraftan bölgede devam eden “Akıllı Dokunuş Projesi” ile yenilikçi çözümler üretilerek bazı cadde, bulvar ve kavşaklarda yeniden düzenleme yapılacak.

Mersin’de bulunan kiralık daire ilanlarını yakından incelemek istiyorsanız, tüm Mersin kiralık daireler için tıklayın!


BENZER YAZILAR