Zorunlu Deprem Sigortası yaptıranların oranı yüzde 48,5!

Yazıyı paylaş:

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) sigortalı konut oranının sadece yüzde 48,5 olduğunu açıkladı. Araştırmaya göre Türkiye’de bulunan konutların yarısından çoğunun Zorunlu Deprem Sigortası bulunmuyor.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK), kuruluşundan bu yana yaşanan 579 depremde toplam 184 milyon 757 bin 50 TL hasar ödemesi yaptığı aktarılarak, Türkiye’nin bugüne kadar gördüğü en büyük doğal afetlerden biri olan 17 Ağustos Marmara depreminin, risklerin deprem öncesinde yönetilmesi için bir dönüm noktası olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Türkiye’nin deprem kuşağında bulunması nedeniyle her zaman risk altında olduğu anımsatılarak, sigortanın güven sağlayan bir unsur olduğu, düşük sigortalılık oranı nedeniyle vatandaşların ve kurumların ciddi hasar maliyetleri ile karşılaşma riski bulunduğu, sigorta poliçelerinin pahalı olmadığı, sigorta bilincinin ve sigortalılık oranının artırılmasının hem Türkiye hem de vatandaşlar açısından büyük önem taşıdığı kaydedildi.

 

Zorunlu Deprem Sigortası nasıl yaptırılır?

Zorunlu Deprem Sigortası devlet tarafından sunulan bir güvencedir. Bu sigorta depreme ve depremin doğrudan neden olduğu yangın, yer kayması ve tsunami gibi afetlere karşı konutu güvence altına alır.

Ev ve ailelerinin geleceğini güvence altına almak isteyen konut sahiplerinin, en yakın sigorta acentesine veya banka şubesine giderek sigortalarını yaptırabilirler. Konut ve kimlik bilgilerini beyan eden herkes DASK poliçesi sahibi olabilir.

 

Zorunlu Deprem Sigortası hakkında bilmeniz gereken 5 şey!

BENZER YAZILAR